Zakladatel společnosti Google přesouvá bohatství do daňového ráje

Přidat na Seznam.cz

Sergey Brin, spoluzakladatel společnosti Google, se rozhodl přesunout svou společnost spravující jeho bohatství do Singapuru. Není to první miliardář, který si vybral tuto zemi.

Brin je na devátém místě v seznamu nejbohatších lidí na světě s čistým jměním 86,5 miliard dolarů. V Singapuru umístil svoji family office, tj. společnost, která spravuje jeho osobní majetek. Podle oficiálních dokumentů byla společnost Bayshore Global Management zaregistrována na konci loňského roku.

Mezi miliardáři, kteří se rozhodli přestěhovat do Singapuru, který nabízí řadu finančních možností pro nejbohatší a nízké daně, jsou mimo jiné Britský podnikatel James Dyson, který se tam finančně přestěhoval již v roce 2019.

Na konci loňského roku si otevřel family office v Singapuru také zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates Ray Dalio, jehož jmění se odhaduje na 17 miliard dolarů. Také Eduardo Saverin, jeden ze spoluzakladatelů Facebooku a vlastník 5 procent portálu, se přesunul do Singapuru. Žije tam a pracuje od roku 2009. Dokonce se vzdal amerického občanství ve prospěch singapurského občanství.

Podle oficiálních údajů existuje v Singapuru asi 200 family office, které spravují aktiva v hodnotě minimálně 20 miliard dolarů, píše BBC. Se založením společností v této zemi získávají miliardáři také právo získat status trvalého pobytu.

47-letý Brin se narodil v Moskvě v Sovětském svazu. Ve věku 6 let se však s rodiči přestěhoval do Spojených států a je občanem USA. Jeho otec vyučuje matematiku na univerzit v Marylandu v  College Park a jeho matka je specialistkou na klimatologii v NASA.