Výpadek Facebooku stál společnost téměř 100 milionů dolarů na tržbách

Přidat na Seznam.cz

Pondělní delší výpadek Facebooku přinesl spoustu meme, frustrovaných uživatelů a pravděpodobně i zvýšení produktivity v kancelářích po celém světě. Pro Facebook to však byla pozoruhodná finanční událost, píše portál Fortune.

Facebook podle odhadů časopisu Fortune zaznamenal celkové ušlé příjmy ve výši zhruba 99,75 milionu dolarů.

Tento údaj vychází z výsledků společnosti Facebook za druhé čtvrtletí, kdy za 91 dní dosáhly příjmy 29,08 miliardy dolarů. To vychází v průměru na 319,6 milionu dolarů denně nebo 13,3 milionu dolarů za hodinu. (Údaj nezohledňuje období největší návštěvnosti ani dny v týdnu.)

Došlo k výpadku služeb Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger.

Pro mnoho společností by pokles příjmů o 100 milionů dolarů v jakémkoli časovém období znamenal významnou finanční událost. Pro Facebook je to (prozatím) kapka v moři, nad kterou investoři pravděpodobně pokrčí rameny.

Akcie společnosti dostaly v pondělí také samostatnou ránu v důsledku zprávy whistleblowera, že Facebook běžně dává přednost „zisku před bezpečností“. Akcie uzavřely se ztrátou asi 4,9 %.

V nedělním rozhovoru pro pořad 60 Minutes se Frances Haugenová, bývalá produktová manažerka společnosti, odhalila jako osoba, která vyzradila řadu interních výzkumů Facebooku deníku Wall Street Journal a zákonodárcům.

Haugenová v rozhovoru tvrdila, že Facebook krátce po amerických prezidentských volbách v roce 2020 předčasně deaktivoval některá ochranná opatření, která měla zabránit šíření dezinformací a urážlivého obsahu. Toto rozhodnutí podle ní přispělo k nepokojům v Kapitolu 6. ledna, kdy do Kapitolu vtrhli zastánci Trumpa.

Facebook význam dokumentů bagatelizoval.

Zdroj: Fortune.com