Jak na vybudování finanční rezervy? Máme pro vás osvědčené tipy

Přidat na Seznam.cz

Šťastný život s finanční jistotou. Jednoduchá představa, těžší realizace. Možností, jak se dopracovat k vysněnému blahu, je velmi mnoho. Mnohokrát má cesta ke spokojenosti (a nejen té finanční) několik společných jmenovatelů. Důležité jsou základní stavební pilíře, bez kterých by mnoho úspěšných podnikatelů nevybudovali světové značky.

Obecně platí, že peníze se dají snadno získat, ale ještě snadněji ztratit. Platí to jak pro multimilionáře, jednak pro řadové zaměstnance (jakékoliv) firmy. Podstata je v tom, že se musíte starat o své finance, věřit svému úsudku. Bez ohledu na to, koho považujete za bohatého, existuje několik technik, které mají společného jmenovatele pro kohokoliv z nás.

Rozpočet
Samozřejmě, při tomto slově mnozí lidé jen převrátí očima a není se čemu divit. Právě rozpočet je ale klíčem k tomu, aby si každý dokázal vypočítat, kolik peněz utratí, aby zaplatil faktury a další poplatky. Jinak řečeno, aby uhradil veškeré výdaje, o kterých rádi mluvíme jako o „penězích vyhozených do větru“. A to je podle renomovaných ekonomů první velká chyba.

I výdaje totiž mohou pomoci povznést vaše bohatství. Střecha nad hlavou, rychlejší internet, kvalitnější jídlo, investice do volnočasových aktivit – ať je to cokoli, co na první pohled vypadá jako ztráta, v konečném důsledku to může dopomoci k budování bohatství. Díky rozpočtu si každý člověk může organizovat priority, zváží, zda má smysl utrácet za něco, co v podstatě vůbec nepotřebuje. Rozpočet představuje synonymum cílů, na kterých vám záleží.

Nesklouzněte do mínusu
Hypotéky, splátky a vše, co nás takříkajíc dostane do mínusu, by mělo být alfou a omegou naší snahy. Čím déle se člověk ocitá v minusu, také v případě stavu peněz na debetní kartě, tím více přeplatí a déle bude přešlapovat na místě. Právě splácení dluhu by mělo být první věcí na seznamu po zaplacení všech „klasických“ měsíčních nákladů. Nikdo nikdy neřekl, že je to jednoduché, ale výpočet skutečných výdajů a toho, co můžeme využít pro sebe, je velmi důležité. Nic není horší než spoléhat se na to, že už to do té další výplaty nějak přežijeme.

V jednoduchosti je krása
Kolikrát jste se přistihli při tom, že vám na tváři vyčarovaly úsměv zdánlivě obyčejné věci. Dětský smích, uchu lahodící písnička, výhled z milovaného kopce, jednoduchý recept na dort? Obecně to platí i ve finančním světě. Právě jednoduchost vymezuje cestu k úspěchu. Odstraněním výdajů a možná i zlozvyků, které vám nepřinášejí užitek ani hodnoty, můžete nabýt více financí na to, co skutečně máte rádi, co vás naplňuje štěstím. Možná to znáte – „ještě potřebuji toto, to musím mít, tamto by se mi sešlo, kolega si koupil …“. Ale i 300 Kč ušetřených měsíčně za věci ležící ve skříni, nebo za něco, co musíme mít jen proto, že to má někdo jiný, může v dlouhodobém horizontu vytvořit velký rozdíl v našem rozpočtu.

Požádejte o zvýšení platu
Snad nejjednodušším způsobem, jak zlepšit svou finanční situaci, je požádat o zvýšení platu. Základním předpokladem je zrekapitulovat si zkušenosti, znalosti, úspěchy a dokázat rozhodně argumentovat, proč by plat měli zvýšit právě vám. Určitě, nepůjde to snadno a nedá se to vždy, ale kdo takovou možnost má a nikdy to nezkusil, nemá na co čekat. Pokud bude předpokladem lepšího ohodnocení změna pracovní pozice, potřeba nových dovedností, netřeba se toho bát.

Není nic horšího než být frustrovaný svou situací a ignorovat prohlubující se depresi. Pomluvy kolegů či „frflání“ jen tak pro sebe ještě nikdy nikomu nepomohly. Pokud zvýšení mzdy nepřichází v úvahu, popřemýšlejte, co by vám mohlo pomoci vylepšit finanční situaci. Umíte pěkně malovat, psát básně, znáte trendy, máte zlato v hrdle? Existuje něco, co by se dalo takříkajíc prodat? Druhá práce je dnes běžná a mnohdy právě druhá práce, pokud je zároveň i hobby, působí na lidi jako potřebný relax, únik ze stereotypu a může přihrát na váš účet pár tisíc navíc.

Zlatá rezerva
Pokud dokážete dostat pod kontrolu své dluhy a výdaje, máte před sebou možnost investice. Ta možnost má mnoho podob, ale spíše, než vkročíte do těchto sfér (pokud je vám to proti srsti, ani nikdy nemusíte), vytvořte si zlatou rezervu. Nikdy totiž přesně nevíte, kdy motor vašeho auta nastartuje naposled, kdy vaše pračka odmítne vyčistit kopu špinavého prádla nebo vás potká ještě něco horšího. S odloženými penězi takovou nečekanou pohotovost hravě vyřešíte a bude se vám určitě lépe dýchat.