Ukrajině pomáhá čtyřicet zemí. Rusko doufá, že je to jednoho dne přestane bavit

Přidat na Seznam.cz

Během šesti měsíců války Ukrajiny s Ruskem poskytly mezinárodní organizace Ukrajincům finanční pomoc ve výši přibližně 270 milionů dolarů, tedy přibližně 6,6 bilionu korun, což jsou téměř 4 ročnní rozpočty České republiky.

Na Ukrajinu proudí také humanitární materiální pomoc. Pomoc poskytují vlády a nevládní organizace ze 40 zemí. Zejména z členských států EU, dalších členů G7, ale i Austrálie, Jižní Koreje, Turecka, Norska, Nového Zélandu, Švýcarska, Číny, Tchaj-wanu a Indie. Odhaduje se, že humanitární pomoc se dostala ke 12 milionům lidí v nouzi.

Údaje o pomoci systematicky zveřejňuje německý nástroj pro sledování podpory Ukrajiny (UST). Analytici uvádějí, že příliv nové mezinárodní finanční podpory se v červenci výrazně snížil. Poslední aktualizace údajů UST (od 2. července do 3. srpna) ukazuje, že Ukrajina v červenci obdržela pouze přibližně 1,5 miliardy eur. Ve srovnání s dubnem nebo květnem je to drastický pokles. Většina nových příslibů navíc přišla z jediné země, Norska, které přislíbilo finanční pomoc ve výši 1 miliardy eur.

Podle údajů UST obdržela Ukrajina od začátku války podporu (včetně vojenské) ve výši 84,2 miliardy eur. UST upozorňuje, že databáze nezahrnuje soukromé dary ani dary od mezinárodních organizací, jako je Mezinárodní měnový fond. Nejvíce Ukrajinu podporují Spojené státy. Ke 3. srpnu poskytla vojenskou pomoc v hodnotě 25 miliard eur, humanitární pomoc v hodnotě 9 miliard eur a finanční pomoc v hodnotě 10 miliard eur. Jak však ukazuje infografika níže, největší pomoc, která se počítá v částech HDP, poskytlo Ukrajině Estonsko. To představuje 250 milionů eur, tedy 0,83 HDP. USA vydaly na pomoc Ukrajině 0,22 % HDP. Hodnota polské pomoci činí 0,49 % našeho HDP.

Zdroj: ifw-kiel.de