Otevřela jsem účet za elektřinu a na chvilku jsem přestala dýchat
Jsem zvyklá šetřit, zbytečně neutrácet a hlídat si veškeré platby. Všechno platím poctivě a včas. Když mi ale přišel poslední účet za elektřinu, přemýšlela jsem, jestli se poctivost vyplácí. Nikdy jsem zbytečně nesmlouvala a nyní mě málem trefil šlak.
Zvyšování cen za energie je nezastavitelné
Částka za elektřinu předčila má očekávání. O rostoucích cenách za energie samozřejmě vím, ale navzdory tomu mě účet zaskočil. Rozhodla jsem se nejdřív trochu pátrat po konkrétní příčině navýšení a v návaznosti na zjištění se rozhodnu o dalším postupu. V každém případě budu uvažovat, jak snížit spotřebu.
Děsí mě, že ceny energií na burze stále aktuálně rostou. Je jen otázkou času, kdy opět budou zdražovat i dodavatelé. Například cena plynu, na kterém je částečně závislá i elektřina, se pohybovala na začátku roku 2024 kolem 30 eur za MWh. V říjnu to bylo už víc než 40 eur a v současnosti atakuje hranici 50 eur. Přitom ve Spojených státech amerických je pětkrát levnější.
Na vině je nedostatek energií
Rozumím, že vysoké ceny energií jsou způsobeny třeba jejich nedostatkem, ale pro někoho přestává být situace únosná. Přestože energiemi neplýtvám, začínají pro mě být ceny nepřijatelné. Dočtu se akorát to, že ceny jsou navýšeny vlivem sankcí proti Rusku a došlo k náhradě ruského plynu a ropy za suroviny ze Středního východu, Ameriky nebo Afriky.
Zároveň ceny šponuje i zájem o emisní povolenky. Ty jsou vydávány Evropskou unií a přidělovány jednotlivým státům dle uhlíkové náročnosti jejich průmyslu. Kolektivním cílem je totiž snížit škodlivé emise oxidu uhličitého. Emisní povolenka pak opravňuje vypustit tunu skleníkového plynu. Výrobci energií tyto aspekty pak promítají do prodejních cen.
Co ovlivní moji cenu?
Rozhodla jsem se sehnat co nejvíce informací a porovnat nabídky na trhu. Každopádně už vím, že se vyplatí fixace, a to na dva až tři roky. Dodavatelé, kteří nakoupili energie v minulosti výhodně, zvládnou ještě chvíli nabízet levnější tarify. Ovšem až se zásoby vyčerpají, budou muset stejně nakupovat za vyšší ceny. V případě fixovaných cen budu pak ještě chvíli v klidu.
Aktuální únorová cena elektřiny je asi 3,11 Kč/kWh. Ovšem konečná cena, kterou zaplatím, je stejně ovlivněna řadou faktorů, které už nejsou v mé moci. Cena závisí na výběru dodavatele, typu sjednaného tarifu, délce smlouvy, možných akčních nabídkách a rovněž na spotřebě elektřiny. Ve výsledku tedy není zas tak podstatné donekonečna hledat dodavatele – možná bude stačit šetřit samotnou energii. V nabídkách totiž nejsou výrazné rozdíly. Pokud bych ale chtěla změnit dodavatele, použila bych například internetové kalkulačky pro srovnání cen energií.

Budu hlídat teplotu interiéru a nezakrývat topení
Protože při příští platbě nechci opět dostat infarkt, budu precizněji dbát na úsporu energií. V první řadě nebudu zakrývat radiátory, aby mohly topit řádně do prostoru. Zároveň nebudu místnosti zbytečně přetápět. Zaprvé si můžu nejprve obléknout svetr a zadruhé – pro některé spotřebiče je energeticky náročné překonávat velké teplotní rozdíly. Například lednice musí pracovat intenzivněji, když do ní vložím teplé jídlo.
Rovněž pořídím úsporné žárovky – klasické totiž spotřebují mnohem více energie. Jedna úsporná žárovka může přinést úsporu až 3 000 korun. Při praní budu volit úsporné programy a při vaření budu hrnce s vodou přikrývat pokličkou. Už totiž vím, že bez použití pokličky spotřebuji až čtyřnásobek energie. Zároveň se vyplatí použít tlakový hrnec, pokud se jídlo připravuje déle.
Pokud budu muset vyměnit spotřebiče, budu šetřit už při nákupu – podle energetických štítků vyberu ty s nižší spotřebou. Současně je důležité spotřebiče pravidelně udržovat. Například mrazák s velkou námrazou se musí víc „snažit“ chladit a má vyšší spotřebu. Pouhé tři milimetry námrazy mohou zvýšit spotřebu energie až o 30 %, jeden centimetr pak může účet navýšit až o 75 %.
Do budoucna také zvážím zateplení domu a izolaci oken, protože vytápění představuje až polovinu spotřebované energie. Zároveň se prý vyplatí fotovoltaika. Pan Šlambor, soused, se se mnou podělil o své zkušenosti – s instalací a provozem fotovoltaiky prý ušetří ročně 25 až 30 tisíc korun.
Zdroje: kurzy.cz, energie.cz, wikipedia.org