Tahle československá bankovka má cenu luxusního auta! Máte ji doma?
Svět sběratelů zažil historický moment – jedna z nejvzácnějších československých bankovek se totiž vydražila za astronomickou částku. Ta by totiž s přehledem pokryla výdaje za velmi luxusní automobil a ještě by možná zbylo i na byt. Jedná se tak o nejdražší bankovku vydanou na našem území a její historický význam i vzácnost z ní dělají doslova poklad mezi numismatiky.
Historické bankovky jsou pro sběratele nejen cennou součástí sbírky, ale i výnosnou investicí. Staré papírové peníze jsou poměrně vzácné, obzvlášť ty v bezvadném stavu. Jejich hodnota tak nyní může být až mnohonásobně vyšší než jejich původní nominál. Výsledná částka ještě vzrůstá, pokud se dochovalo pouze pár kusů, nebo pokud se peníze vážou k nějaké historicky významné události.
V roce 2024 byla v Praze vydražena nejvzácnější bankovka české historie. Jde o pětitisícikorunu z roku 1919, za kterou byl kupující ochoten zaplatit více než 25 milionů korun. Tato částka ji zařadila mezi nejdražší bankovky z celé Evropy. Co ale dělá bankovku tak výjimečnou?
Nejvzácnější bankovka Československa
Pětitisícikorunová bankovka z roku 1919 je asi největší raritou československé numismatiky. Vydána byla v období vzniku Československa. Nově zformovaný stát se potřeboval rychle odříznout od rakouska-uherska a bylo tak nutné rychle zavést i vlastní měnu.
Design bankovky navrhl náš světoznámý malíř a umělec Alfons Mucha. Jeho styl byl v této době naprosto ikonický, byla to tak jasná volba. Na lícové straně bankovky najdeme motiv ženy se lvem, který je novým symbolem Československa. Rubová strana pak zobrazuje bohatě zdobené ornamenty i ochranné prvky, které měly zabránit padělání bankovky.
Přestože byla pětitisícovka oficiálně vydána do oběhu, mezi lidmi se nacházelo jen “pár” kusů. Většina těchto bankovek navíc byla stažena ještě dříve, než je mohli lidé vůbec začít využívat. Z těchto důvodů se červených československých pětitisícovek z roku 1919 dochovalo opravdu minimum a jedná se tak o nesmírnou vzácnost. Dnes jsou známé už jen dva neperforované kusy.
Rekordní aukce s milionovou nabídkou
Tato bankovka se v aukcích objevila již dříve. V roce 2020 se prodávala perforovaná verze, za kterou byl kupující ochoten zaplatit neuvěřitelných 14,52 milionu korun. Tento “rekord” byl překonán o čtyři roky později. Tentokrát se totiž prodávala verze neperforovaná a bankovka se tak vydražila za více než 25 milionů korun.
Důvodem této vysoké částky tak není pouze vzácnost samotné bankovky, ale i její bezchybný stav. Neperforované kusy jsou mezi sběrateli velmi ceněné, protože je v minulosti nikdo neoznačil jako neplatné. Navíc, perfektní stav u papírových platidel starších více než sto let je opravdu velká vzácnost.
Numismatici očekávají další růst ceny této bankovky. „Jde o mimořádně vzácný exemplář, jehož hodnota bude s časem jen stoupat. Sběratelé jsou ochotni za takové kousky zaplatit neuvěřitelné sumy,“ uvedl jeden ze zúčastněných odborníků na historické bankovky.

Další vzácné československé bankovky
Pětitisícovka z roku 1919 ale není jedinou vzácnou bankovkou naší historie. Astronomických cen dosahují i další bankovky z toho samého roku, případně bankovky z meziválečného období.
Mezi ty nejvzácnější pak patří například:
- Pětisetkoruna 1919 – byla vydána ve stejném roce jako pětitisícikoruna, dochovalo se jich však více. Přesto jsou tyto bankovky v perfektním stavu prodávány za miliony.
- Tisícikoruna 1934 – tento kus je vzácný designem i faktem, že byla tisícikoruna stažena krátce po jejím vydání. Neperforované a dobře zachovalé kusy stojí i několik milionů korun.
- Sto korun 1919 – tato bankovka byla běžnější a kusů se také dochovalo více. I její design navrhl Alfons Mucha a pěkné kusy se nyní prodávají za statisíce.
Zdroje: Artplus.cz, iDnes.cz, Seznamzpravy.cz