Španělská restaurace účtuje poplatek 253 Kč za sezení u stolu na slunci

Přidat na Seznam.cz

Chování restauratérů v Seville ve Španělsku je velmi aktuálním tématem. Městská rada totiž upravuje pravidla pro bary i pro restaurace a omezuje otevírací dobu. Restaurace pak berou situaci do svých rukou a na oplátku vybírají nezákonné poplatky při rezervaci stolu na slunci, jak píší deníky Elcorreoweb a FR.

Zákazníci už tolik spokojení nejsou. Například jedna zákaznice byla usazena na terase, kde je stín. Požádala o změnu stolu a bylo jí řečeno, že stoly na slunci jsou prémiové a je zde příplatek 10 eur (asi 253 Kč). Jak zákaznice uvedla, nebyla to první návštěva této restaurace. Myslí si, že se jedná o neúctu ke strávníkům.

Prémiové stoly za příplatek

Jak manažer poukázal, tak se jedná opravdu o prémiové stoly. Je zde slunce, a proto jsou tyto stoly žádanější. Tato praxe je sice v rámci zákona legální, ale je také kontroverzní. Místní občané mají za to, že tu jsou zejména turisté okrádáni.

Španělské Ředitelství pro ochranu spotřebitele tvrdí, že tento proces není v restauracích ojedinělý. Mezi další prohřešky například patří povinné spropitné, rezervace, které vyžadují platbu a také účty za příbory nebo poplatky za košíky na pečivo. Praxe výběru poplatku za prémiový stůl je přísně hlídána. Restaurace nesmí účtovat peníze za posezení na terase, avšak vyšší ceny v jedné části restaurace ano. Navíc tato část musí být jasně a viditelně označena – například označení na jídelním lístku, ceníku nebo na ceduli. Je proti zákonu pouze sdělit vyšší ceny ústně.

Zdroj: Elcorreoweb, FR