Prezident USA chce více zdanit nejbohatší

Přidat na Seznam.cz

Daně pro lidi s nejvyššími příjmy půjdou nahoru. Americký prezident je přesvědčen, že ti, na jejichž účtě jsou miliony, by se měli podělit s těmi, kteří mají nižší mzdy. Joe Biden (79 let), plánuje zvýšit daně z kapitálových zisků na 39,6 procenta. Obyvatelé New Yorku a Kalifornie budou v nejhorší situaci. Vzdají se více než poloviny příjmů.

Americké hvězdy show businessu a lidé ze seznamu nejbohatších lidí na světě mají strach. Budou muset zdanit s novou sazbou nebo skrýt své peníze na Panenských ostrovech, protože Joe Biden plánuje velký skok ve výběru daní.

Vláda nového prezidenta Spojených států má v úmyslu naplánovat masivní zvýšení daní pro Američany s nejvyššími příjmy, uvedla agentura Bloomberg. Ti, kteří mají roční příjem vyšší než milion dolarů, vydají z kapsy nové maximum, ale také i ti, kteří vydělávají dvakrát méně, se mohou začít obávat. Biden chce zvýšit daně z 37 procent až 39,6 procenta pro lidi vydělávající více než 510 tisíc dolarů ročně. Ale to není všechno. Z 20 na 39,6 procenta chce zdanit daně z kapitálových zisků, včetně akcií a dluhopisů, přesahující 1 milion dolarů. V kombinaci s již existující daní z kapitálových zisků mohou dosáhnout sazby pro zdanění u investorů až 43,4 procenta.

Nejhorší na tom budou bohatí lidé v New Yorku a Kalifornii. Poskytnou daňovému úřadu více než polovinu zisků. Newyorčané by zaplatili 52,22 procenta daň, a Kaliforňané až 56,7 procenta! Tímto způsobem chce americká administrativa získat 370 miliard dolarů, mimo jiné na výdaje na vzdělávání a sociální zabezpečení v rámci programu „American Families Plan“.

Není známo, kdy tento plán vstoupí v platnost. Kongres by měl znát jeho podrobnosti ve středu. Newyorská burza okamžitě reagovala na zprávu o plánovaném zvýšení. Průmyslový index Dow Jones ztratil ve čtvrtek téměř 1 procento své hodnoty.

„Prezident zůstává neoblomný ve svém závazku nezvyšovat daně Američanům, kteří vydělávají méně než 400 000 dolarů ročně,“ ujistila při konferenci 43-letá tisková mluvčí Bílého domu Jen Psaki.

Bidenovy plány zahrnují také zvýšení daní z příjmů právnických osob. Sazba by se zvýšila z 21 na 28 procent. Daně pro společnosti byly v roce 2017 sníženy správou Donalda Trumpa (75).