Panika mezi Rusy. Ve finských lesích zakopávají eura

Přidat na Seznam.cz

Ruští turisté, kteří se vracejí do své vlasti, ukrývají ve finských lesích hotovost v obavě před zabavením eur finskými celníky. Stejně tomu bylo i v případě Finů, kteří za sovětské éry ukrývali rubly za východní hranicí, píše ve čtvrtek deník Ilta-Sanomat.

Je to s ohledem na další cestu do Finska, upozorňuje Ilta-Sanomat. „Zabalil jsem 300 eur do fólie a dal je do půllitrové lahve. Na zpáteční cestě z Lappeenranty (pohraniční město) jsem lahev zakopal pod strom. Na začátku října se tam vrátíme. Doufejme, že je nikdo nenajde dřív než my,“ popsal jeden z ruských turistů.

Finové, milovníci ruské vodky, se k podobným trikům uchylovali při návštěvě Leningradské oblasti, připomíná Ilta-Sanomat. Rubly se pak musely před návratem do Finska plně spotřebovat a někdy nebylo v SSSR nic zvlášť atraktivního ke koupi. Ti nejaktivnější měli své skrýše rublů na Karelském průlivu.

Podle současných sankcí uvalených na Rusko je vývoz měn zemí EU v bankovkách zakázán. Někteří Rusové je proto před návratem do vlasti vyměňují například za dolary nebo libry.

Finský rozhlas Yle uvedl, že finská celní služba každý den zabavuje eura vracejícím se Rusům. Nevede však o tom žádné statistiky. Podle vyprávění některých ruských cestujících mohou finští celníci nabízet, že na nádraží nechají hotovost k uložení. Podle celního úřadu to není možné a nepraktikuje se to.

Podle oficiálních pokynů finské celní služby mohou mít cestující do Ruska u sebe bankovky pro vlastní potřebu, tj. například na ubytování, stravu, dopravu nebo nákupy. To se však nevztahuje na osoby s trvalým pobytem v Rusku nebo na přepravu příbuzných či přátel. Celní služba také upozorňuje, že neexistuje žádná konkrétní minimální povolená částka převážené hotovosti a jakákoli částka může být předmětem sankcí.

Zdroj: Ilta-Sanomat, Yle