Pandemie stáhla Ryanair loni do miliardové ztráty

Přidat na Seznam.cz

Irská letecká společnost Ryanair se za minulý obchodní rok propadla do vysoké ztráty, když cestovní omezení v důsledku pandemie nového koronaviru přinutily aerolinie zrušit více než 80% letů.

Irská letecká společnost Ryanair se za minulý obchodní rok propadla do vysoké ztráty, když cestovní omezení v důsledku pandemie nového koronaviru přinutily aerolinie zrušit více než 80% letů. Společnost však zároveň uvedla, že trh se postupně zotavuje.

Největší nízkonákladové aerolinie v Evropě zaznamenaly za obchodní rok 2020/2021, který skončil v březnu, čistou ztrátu 1 miliardu eur. Pro srovnání, v předchozím obchodním roce dosáhla společnost zisk na úrovni 649 milionů eur.

Upravená ztráta dosáhla 815 milionů eur. Na druhé straně, firma v tomto ukazateli překonala očekávání analytiků, kteří počítali se ztrátou až 834 milionů eur.

Tržby klesly o 81% na 1,64 miliardy eur. Ve stejném rozsahu se propadl i počet přepravených pasažérů. Klesl o 81% na 27,5 milionu.

Ryanair v této souvislosti uvedl, že rok 2020/2021 byl „nejnáročnějším“ rokem v jeho 35-leté historii. Zároveň zopakoval prognózu, že počet cestujících by se měl v tomto roce pohybovat směrem k dolní hranici původně stanoveného rozpětí na úrovni 80 milionů až 120 milionů pasažérů.

Co se týče současného 1. čtvrtletí, společnost očekává, že přepraví 5 až 6 milionů cestujících. Šéf aerolinií Michael O’Leary však uvedl, že zaznamenávají postupné zotavování na trhu a týdenní rezervace rychle rostou. Zároveň dodal, že pokud se do září podaří očkovat většinu obyvatel evropských států, má společnost v 2. pololetí současného obchodního roku šanci na výrazné zotavení.