Odborníci nadále doporučují nákup zlata

Přidat na Seznam.cz

Poté, co se cena zlata v květnu vyšplhala na nové rekordní maximum přes 2 454 dolarů (téměř 56 tis. Kč), se vzestup zlata zastavil. Odborníci nicméně zůstávají optimističtí a sázejí na další růst lesklého drahého kovu.

V letošním roce cena vzrostla již o 14,2 % (k 3. červnu 2024), protože zlato je nadále považováno za bezpečný přístav v době krize, informuje web Finanzen. Růst zlata v roce 2024 zatím podporují zejména centrální banky, které již několik měsíců výrazně zvyšují své zlaté zásoby. Cenu zlata podporuje také silná poptávka z Asie a konflikty na Ukrajině a Blízkém východě.


Vzestup zlata přerušen?

Po dosažení historického maxima se však cena zlata zastavila. Jedním z důvodů tohoto vývoje je očekávání, že americký Federální rezervní systém ponechá úrokové sazby beze změny déle, než se původně předpokládalo. Účastníci trhu nyní očekávají první snížení úrokových sazeb v září tohoto roku. Částečně za to mohou také vyšší výnosy státních dluhopisů.

Navzdory nedávným neúspěchům jsou odborníci optimističtí. Analytici doporučují investorům nakupovat, pokud cena klesne na 2 300 dolarů (52,4 tis. Kč). Zejména další kroky Fedu (Federální rezervní systém) a jejich dopad na cenu zlata budou pravděpodobně zajímavé.

Banka Goldman Sachs očekává, že poptávka po zlatě dosáhne v letošním roce rekordních hodnot. „Většina růstu ceny zlata od poloviny roku 2022 je způsobena novými, dodatečnými faktory, v neposlední řadě výrazným zrychlením akumulace zlata v centrálních bankách rozvíjejících se trhů a nákupy asijských maloobchodníků,“ píše ve zprávě Nicholas Snowdon, analytik Goldman Sachs.

Dlouhodobý růstový trend lesklého drahého kovu tak zřejmě zůstane zachován. Odborníci proto nedoporučují vybírání zisků a nadále se zaměřují na další nákupy zlata.

Zdroj: Finanzen