Krypto-skeptik: Bill Gates varuje každého, kdo není Elon Musk, před bitcoiny

Přidat na Seznam.cz

V rozhovoru pro Bloomberg se Bill Gates v úterý také vyjádřil k bitcoinům. Objasnil, že není fanouškem kryptoměn.

V rozhovoru Bloomberg Technology hovořil Bill Gates s Emily Chang o dezinformacích na sociálních médiích, bitcoinech a nejnovějším vývoji v pandemii. Gates se vždy snažil zůstat přátelský a vstřícný. Někdy to i pro něj byla výzva.

Nejzajímavější část rozhovoru se zabývala Elon Muskem, Teslou a Bitcoinem. Gates nejprve dal jasně najevo, že uznává Teslu jako dobrou společnost s dobrými produkty. A nevidí Muska v ohrožení z jeho bitcoinové investice:

„Elon má spoustu peněz a je velmi chytrý. Neobávám se, že by jeho bitcoiny nějak náhodně šly nahoru nebo dolů. Ale obávám se, že lidé, kteří nemají tolik peněz, budou také nakaženi tímto humbukem. Obecně bych si myslel, že pokud máte méně peněz než Elon, měli byste být opatrnější.“

Digitální měny by neměly být anonymní
Poté dal Bill Gates nepochybně jasně najevo, že nebyl jedním ze zastánců anonymních kryptoměn. Mnoho malých investorů nemusí být schopno vyrovnat se s nadcházejícím snižováním ceny. Lze je však očekávat, protože bitcoin na jedné straně vyžaduje příliš mnoho energie a na druhé straně umožňuje nevratné anonymní transakce, které by mohly být použity k financování nelegálních aktivit nebo jednoduše k daňovým únikům.

Podle jeho názoru jsou digitální peníze naprosto žádoucí, ale transakce musí být vždy transparentní. Jeho nadace se zavázala k digitálním měnám, kde je to zaručeno. Nicméně Gates nechce být klasifikován jako bitcoinový protivník. Ačkoli kdysi patřil k oponentům, jeho názor na kryptoměnu je nyní spíše neutrální.