Kolik stojí nájmy v Praze, Brně a Ostravě. Lidem z venkova spadne čelist
Ceny nájemného stále rostou. Zvýšení nájmu může potkat i ty, kteří mají existující nájemní smlouvu. K důvodům zdražování patří například inflace, vysoká poptávka, nedostatek dostupných bytů nebo příliv turistů. Tento trend se výrazně odráží ve velkých městech, jako je Praha, Brno nebo Ostrava.
Zdražování bude i nadále pokračovat
Ceny nájemních bytů vzrostly v meziročním srovnání o 1 až 21 procent. Zároveň ale dochází i k navyšování kupních cen za bydlení. Tím pádem se v nadcházející době očekává, že bude přibývat lidí, kteří budou chtít bydlet v nájmu navzdory zvyšování nájemného. Například v Praze a Brně je totiž měsíční splátka hypotéky ještě dvakrát vyšší než cena nájmu. Asociace nájemního bydlení predikuje na rok 2025 přesun desítek tisíc lidí do nájemního bydlení.
Dle analýz nájmy rostou v důsledku nedostatku bytů na trhu a zároveň zvýšené poptávky po bydlení. Nejžádanější je byt o dispozici 2+kk. Ten bylo možné si pronajmout na konci roku 2024 v Praze přibližně za 21 410 Kč, což je o 1100 Kč víc než před rokem. Podobně se zvýšila cena takového bytu i v Brně, kde stál před rokem zhruba 17 160 Kč.
Zdražování se nevyhnula například ani města jako Ostrava, Plzeň nebo Olomouc. V těchto lokalitách došlo o zdražení v přepočtu o 14 až 16 procent, průměrně tedy o 1700 Kč. V minulém roce jste mohli v Ostravě sehnat byt o velikosti 2+kk za cenu 13 100 Kč, v Olomouci za 15 400 Kč a v Plzni za 14 200 Kč.
Co se týká bytu 1+kk, ten stál v průměru 7970 Kč v Ostravě a 15 650 Kč v Praze. Vedle toho za bytové jednotky 3+kk lidé platili asi 18 440 Kč v Ostravě a 31 440 Kč poté v Praze.
Hypotéka bude vyšší než nájem
V roce 2025 se očekává navýšení ceny nájmu v rozmezí 6 až 8 procent a v případě měst s univerzitami to může být i více. Současně kupní ceny nemovitostí budou stoupat ještě rychleji než ceny nájemních bytů, což způsobí větší tlak na bydlení v nájmu. Nejvyšší hypotéky jsou v Praze a v Brně, v jiných regionech je pak porovnání vyrovnanější. Stále je ale nájemné nižší, například v Ostravě je splátka hypotéky ve srovnání s výší nájemného dražší o třetinu. V Praze byla na konci roku 2024 kupní cena za metr čtvereční přibližně o 15 000 Kč vyšší než před rokem, činila téměř 137 000 Kč.
Ministerstvo pro místní rozvoj ve zprávě zaměřující se na dostupnost bydlení uvádí, že většina Čechů se přiklání k vlastní nemovitosti, ovšem tato varianta se stává nedosažitelnou. Od roku 2015 vzrostly ceny vlastního bydlení o 112 procent, přičemž příjmy pouze o 65 procent. Navrch jsou vysoké úrokové sazby hypoték.
Za rostoucími cenami stojí inflace, kdy životní náklady tlačí ceny bydlení vzhůru. Zároveň se trh potýká s vysokou poptávkou po bydlení a současně se sníženou dostupností dlouhodobého nájemního bydlení. Zejména ve velkých městech je rozšířené krátkodobé ubytování například přes platformy jako Airbnb. Viceprezident Asociace nájemního bydlení Michal Hrbatý zmiňuje, že na konci roku 2024 připadalo na jeden pražský byt víc jak 17 zájemců. V létě byla situace ještě dramatičtější.

Najít bydlení je nejtěžší od července do září
Realitní makléřka Maria Kopřivová poukazuje na to, že v návaznosti na vysoké ceny bydlení jsou někteří lidé nuceni vyhledávat spolubydlení a sdílet domácnost s dalšími jedinci. V Praze a Brně může nájemné činit 60 až 70 procent průměrné čisté mzdy. To je hodně daleko za doporučovanou hranicí 30 procent.
Trend zvyšování cen nájemného i hypoték bude pokračovat. Zmiňme jen to, že třetí kvartál je obvykle z pohledu poptávky nejsilnější, zatímco ve čtvrtém kvartálu v roce dochází k určité korekci. Například studenti, kteří se musí před začátkem školního roku stěhovat do jiného města kvůli studiu, si stěžují na obsazenost kolejí i sníženou možnost najít nájemní byt.