Evropa našla pod mořem zlatý důl! Tento objev jí může přinést miliardy. Vyděláme na tom i my?
Evropa sedí na energetickém pokladu. Vědecké týmy nedávno odhalily rozsáhlé zásoby podmořského vodíku, které by mohly znamenat revoluci v energetice.
Pokud se potvrdí význam těchto nalezišť přírodního vodíku, pro Evropu by to znamenalo stát se světovou jedničkou v jeho produkci. To by pro náš kontinet mohlo znamenat ekonomické zisky v řádu miliard eur.
Vodík je palivem budoucnosti
Doposud se však získával elektrolýzou vody, která je však velmi nákladná a nedostačující. Objev zásob takzvaného bílého vodíku odstartovala před dvěma lety náhoda. Tým pod vedením profesorva Jacquese Pironona hledal zásoby metanu v Lotrinské pánvi. Namísto toho našli asi tři kilometry pod zemí rozsáhlé ložisko vodíku čítající asi 250 milionů tun tohoto plynu.
Planeta ukrývá až miliardu megatun vodíku
250 milionů tun vodíku by znamená pokrýt poptávku na zhruba dva roky. Vědci se však domnívají, že takové naleziště nebude ojedinělé a že by naše planeta mohla vydat další tisíce, možná i miliardy megatun vodíku. Ne všechny zásoby ale bude možné využít.

„Naprostá většina ložisek vodíku bude nedostupná, jsou příliš hluboko nebo příliš daleko na moři nebo v příliš malém množství, než aby bylo ekonomicky výhodné se k nim dostat,“ uvedl Geoffrey Ellis, výzkumný geolog americké geologické služby v rozhovoru pro BBC s tím, že se množství využitelného vodíku odhaduje na přibližně 100 tisíc megatun. Takové množství by lidstvu vystačilo na několik set let.
Vědci již nyní prohledávají oblast Afriky a Austrálie
Jediným využitelným ložiskem bílého vodíku je v současnosti středisko v Bourakébougou na Mali. Odsud se ročně vytěží jen zhruba pět tun ročně. Předpokládá se však, že velká ložiska leží také pod Spojenými státy, Austrálií a Ruskem. Těžařské společnosti z celého světa se už nyní předhánějí, kdo je jako první odhalí a otevře tak k cestu k neuvěřitelnému bohatství. Mezi nimi jsou i evropští investoři z Německa, Francie a Španělska.

Co to znamená pro běžné občany?
Nalézt levnější a zároveň čistší zdroj energie by v první řadě znamenalo pokles cen energií. Evropa by se zároveň zbavila závislosti na palivech, které sem proudí z jiných kontinentů. To by stabilizovalo celou ekonomiku a zároveň zlevnilo dopravu i průmyslovou výrobu. Navíc by díky těžbě vzniklo plno nových pracovních míst v oblasti těžby, logistiky a distribuce vodíku.
Budoucnost je ve vodíku
Objev přírodního vodíku pod evropskými moři přichází v pravou chvíli. S narůstající poptávkou po ekologických a udržitelných zdrojích energie může Evropa získat ekonomickou i geopolitickou výhodu oproti zbytku světa. Otevře se tak nová kapitola evropské energetiky a možná i celosvětového trhu s energií.
Zdroje: Seznam zprávy, O energetice, Koktejl, BBC