Elektřina zdarma. Negativní ceny v Česku mění pravidla hry pro solární energii
Na energetickém trhu se objevil nový fenomén záporných cen elektřiny. Znamená to, že výrobci platí odběratelům za jejich odběry elektřiny. Tento jev se sice objevoval i dříve, ale spíše sporadicky. Nyní případů přibývá. Čím jsou záporné ceny způsobeny? Bude to mít nějaký dopad na energetický trh? A jak se tento jev dotkne cen elektřiny v jednotlivých domácnostech?
Proč jsou ceny elektřiny záporné
U elektřiny je důležité, aby její výroba a spotřeba byly v rovnováze. Nelze ji totiž efektivně skladovat na „horší časy“. Pokud je však nabídka elektřiny vyšší než poptávka, pak dochází k jejímu přebytku v síti. To se stane např. v létě nebo při dnech, kdy je velmi slunečno. Způsobují to fotovoltaické elektrárny, které produkují v těchto dnech nadmíru elektřiny. Přebytek elektřiny může způsobit blackout. Proto je nutné v takovou chvíli zabránit přetížení sítě buď vyšší spotřebou, popř. musí výrobci produkci elektřiny omezit. Podle dat, které poskytl web bezDodavatele, se v roce 2024 objevily záporné ceny elektřiny až na 361 hodin. To je oproti předchozím desetiletí výrazný nárůst.
Co to znamená pro výrobce energie
V době, kdy dojde k přebytku elektřiny, jsou velcí výrobci této energie nuceni platit za to, že je vůbec jejich elektřina odebírána. To však snižuje ekonomickou zajímavost fotovoltaických elektráren. Výrobci proto mohou přehodnotit, zda se jim vůbec vyplatí do nových fotovoltaických elektráren investovat. To zase může vést ke zpomalení rozvoje těchto elektráren jako obnovitelných zdrojů.

Hlavní ekonom Trinity Bank, Lukáš Kovanda, Ph.D tvrdí, že „s přibývajícími solárními elektrárnami přitom stále častěji bude docházet nejen k tomu k tomu, že za svoji elektřinu nedostanou zaplaceno, ale že budou dokonce platit za to, že ji odběrateli vůbec mohou dodávat. To pochopitelně povede k tomu, že solární parky se postupně přestanu budovat, protože se už prostě nevyplatí.“
Výhodu však mohou mít malí výrobci elektřiny, jako jsou např. domácnosti, jenž mají fotovoltaické panely na svém domě. Ti mají možnost reagovat na situaci lépe, zakázat přetoky do sítě, popř. na čas vypnout výrobu své elektřiny. Pokud to udělají, dojde k minimalizaci negativních dopadů na záporné ceny a uchrání tak své malé energetické hospodářství negativních vlivů.
Jaký vliv to bude mít na spotřebitele
Spotřebitelé mohou na záporných cenách elektřiny ušetřit, což je pro ně jistě dobrá zpráva. Pokud máte nevázanou spotovou cenu, pak můžete v době záporných cen odebírat elektřinu za nízkou částku, nebo dokonce zdarma. Také můžete za spotřebu energie dostat zaplaceno. Chce to však připravit se předem. Potřeba jsou chytré elektroměry a systémy na řízení spotřeby, které optimalizují odběr a dokážou jej přizpůsobit aktuální ceně elektřiny na trhu.
Je budoucnost fotovoltaických elektráren v ohrožení?
Vzhledem k tomu, že roste doba, po kterou dochází k záporným cenách elektřiny, může dojít k některým změnám. Ohrozit budoucnost obnovitelných zdrojů by to však nemělo. Bude však nutné zmodernizovat energetickou infrastrukturu, a především zavést chytré a efektivní řešení, jak elektřinu skladovat. Jedná se o algoritmický software, který nejprve vypozoruje, jak klient s energií pracuje a jakou produkci vydává jeho fotovoltaika. Následně vytvoří predikci výroby a spotřeby a synchronizuje je s fotovoltaikou a bateriovým úložištěm. Baterie se pak nabíjí a vybíjí podle potřeb a reaguje na ceny elektřiny na spotovém trhu.
Pokud nedojde k modernizaci systému, mohly by přebytky elektřiny výrobu tzv. „zelené energie“ ohrozit. Nyní je tedy nutné investovat do nových technologií a začít řešit možnost akumulace energie. Pomohly by i flexibilní energetické trhy, které by dokázaly lépe reagovat na změny v objemu vyrobené elektřiny.
Zdroje: