Donald Trump už nepatří mezi 400 nejbohatších Američanů

Přidat na Seznam.cz

Poprvé po čtvrt století není Donald Trump mezi 400 nejbohatšími Američany. Chybí mu 400 milionů dolarů, píše CNN.

Pokud jde o jeho osobní bohatství, Donald Trump si neumí dělat legraci. V roce 2015 dokonce podal žalobu, když novinář v jeho očích podhodnotil údajné podnikatelovo bohatství. Proto je pravděpodobné, že aktuální žebříček časopisu Forbes bývalému americkému prezidentovi značně zkazí náladu.

Poprvé od konce 90. let se Trump nedostal do žebříčku 400 nejbohatších Američanů časopisu Forbes, ačkoli se Trumpův majetek odhaduje na 2,5 miliardy dolarů (téměř 60 miliard Kč), stejně jako loni, informoval v úterý časopis Business.

Po 339. místě v roce 2020 mu však letošní jmění na první čtyřstovku již nestačilo – chybělo by mu 400 milionů dolarů. Od začátku pandemie se majetek bývalého stavebního magnáta podle odhadů snížil o 600 milionů dolarů, což je způsobeno především stagnací hodnoty nemovitostí v metropolích.

„Časopis Forbes uvedl, že Trump byl od roku 1996 (kdy se umístil na 368. místě) trvale členem „nejexkluzivnějšího klubu v zemi“. Od roku 1997 do roku 2016, kdy vyhrál volby, byl v první polovině žebříčku.

Trump předal vedení společnosti synům
Jeho pokles však začal v roce 2016 a od té doby se Trumpův žebříček stále zhoršuje – až nyní ze seznamu zcela zmizel. Podle odhadů byl Trump nejbohatší v roce 2015, kdy časopis Forbes ocenil jeho majetek na 4,5 miliardy dolarů. V následujícím roce to bylo 3,7 miliardy dolarů a v letech 2017 až 2019 3,1 miliardy dolarů.

Během svého prezidentství předal Trump vedení svého firemního konglomerátu svým synům. Společnosti však zůstaly v jeho vlastnictví. Trump během svého funkčního období opakovaně prohlásil, že ho prezidentství stálo miliardy dolarů. Kritici mu naopak vyčítali, že z prezidentství profituje. Například pořádal na svých panstvích akce, které byly podle médií účtovány vládě nebo jeho republikánské straně.

Trump byl loni v listopadu po pouhém jednom funkčním období odvolán z funkce. Od 20. ledna je prezidentem USA demokrat Joe Biden.

Zdroj: CNN, Business