Chcete mít více peněz? Zde jsou 3 jednoduché strategie, jak ušetřit peníze

Přidat na Seznam.cz

Chcete si také každý měsíc odkládat nějaké peníze stranou a později si například splnit svůj dlouholetý sen? Pokud se vám to stále nedaří, možná je problém jen v nedostatku motivace. Máme pro vás několik tipů, jak vydělat více peněz.

Omezte spotřebu
Protože jen málokdo může zvýšit své příjmy lusknutím prstu, první radou je omezit spotřebu. To nutně neznamená, že musíte všechno omezit. Ale ruku na srdce, opravdu teď potřebujete třetí pár bílých tenisek, čtvrtou kabelku nebo cokoli jiného jen proto, že je to v 50procentní slevě?

Abyste se vyhnuli impulzivním nákupům v obchodech a e-shopech, stanovte si jednoduché pravidlo – když něco uvidíte, nekupujte to hned. Dejte si alespoň několik hodin nebo dní na rozmyšlenou. I když je určitý kousek vyprodaný, pokud ho opravdu moc chcete, pravděpodobně najdete stejný kousek v jiném obchodě a možná i levněji. Pravděpodobnější však je, že si po krátké době uvědomíte, že danou položku tolik nepotřebujete. A hned jste ušetřili tisíce..

Pokud chcete další motivaci, vězte, že zbytečnými nákupy šetříte i planetu. Nový kousek ve vašem šatníku často vytlačí starší, i když stále dobrý kousek. Nový mobilní telefon pošle do důchodu stále svižný model z předloňska jen proto, že má o něco horší fotoaparát a slabší paměť. Nekupujte tedy to, co nepotřebujete, nevyhazujte užitečné věci a neutrácejte zbytečně.

Dejte věcem druhou šanci
A tak plynule přecházíme do druhé řady. Když si myslíte, že nový telefon opravdu potřebujete, zkuste svůj starý telefon nabídnout online někomu, kdo není tak náročný. Nebo sáhněte po loňském modelu. První možnost vám vrátí peníze za prodej staršího zařízení, druhá vám pomůže ušetřit, protože nebudete platit celou částku.

Stejný princip platí prakticky všude. Nábytek, oblečení nebo auta – vše se dá sehnat z druhé ruky mnohem levněji. Nezahlcujete svět dalšími novými výrobky, nevyhazujete předčasně staré, nevytváříte odpad a šetříte svou peněženku i životní prostředí. Stačí projít internetové bazary nebo skupiny na sociálních sítích a téměř jistě najdete, co hledáte. Často existují místní burzy nebo zóny, kde se neplatí – stačí si zjistit, kdy se taková burza ve vašem městě koná.

Recyklace neznamená jen odložit láhev od coly nebo minerálky do žlutého kontejneru a noviny ze schránky do modrého. Nejlepší odpad je vždy ten, který nevznikne vůbec nebo vznikne co nejpozději. Koneckonců to není nic nového. Naši prarodiče dokázali využívat jednu věc, dokud ji opravdu nezničili. Hračky nebo kusy nábytku se opravovaly, oblečení se spravovalo a věci jako by měly svou vlastní duši.

Investujte zodpovědně
Omezili jste spotřebu, naučili jste se nakupovat z druhé ruky a pravidelně šetříte? Rozhodně nenechávejte peníze jen tak ležet na svém běžném účtu. Pokud je investujete, vydělají si na sebe samy. Určitě jste slyšeli o mnoha populárních možnostech, jako jsou kryptoměny, akcie a fondy. Opět si můžete vybrat řešení, které bude přínosem včetně podnikání, které je sice nejvíce rizikové, ale když ztratíte peníze, alespoň víte, že jste se něco naučili!

Že jsou tyto rady jednoduché? Možná ano, ale skutečně se jimi řídíte?