Bitcoin láme rekordy. Kurz překročil hranici 20 000 dolarů

Přidat na Seznam.cz

Bitcoin překročil novou hranici. Byl překonán nový rekord. Nejoblíbenější virtuální měna již stojí přes 20 tisíc dolarů. Jen za posledních několik hodin vzrostl o více než tisíc dolarů. Od začátku roku jeho hodnota vyskočila téměř o 200 procent.

V každé krizi mnoho lidí ztrácí peníze, ale zároveň existuje malá skupina, která vydělává jmění. Majitelé bitcoinů jsou jedním z těch šťastných. Hodnota nejpopulárnější kryptoměny (virtuální měny) láme rekordy.

Na začátku roku byla hodnota jednoho bitcoinu zhruba 8 000 dolarů. Po vypuknutí pandemie koronaviru její hodnota klesla na zhruba 6000 dolarů. A jak se ukázalo, byl to ideální čas na investice.

Hodnocení rostla měsíc po měsíci a ve středu poprvé v historii překročila psychologickou hranici 20 000 dolarů.

Na konci listopadu došlo k pokusům o prolomení této hranice, ale pokaždé to skončilo opravou citací. Výsledkem bylo, že bitcoiny byly v pátek stále kolem 18 000 dolarů. V posledních hodinách však došlo k výraznému skoku na zhruba 20 600 dolarů.

Bitcoin se tak po tříleté přestávce vrací na vrchol. Na konci roku 2017, kdy se nabídka blížila ke 20 000 dolarů, náhle víceletý boom skončil.

Jeden bitcoin má hodnotu téměř 11krát více než unce (31 gramů) zlata.

Bitcoinu se říká virtuální měna, ale s tradičně chápanou měnou nemá mnoho společného (kromě toho, že na některých místech s ním můžete platit). Například bitcoin není pod kontrolou centrálních bank. Rovněž nemá fyzickou formu a kolísání jeho hodnoty je obrovské. Několik stovek dolarů za pár hodin. Z tohoto důvodu jej lze jen těžko považovat za tzv. bezpečný přístav.

Nárůst ocenění bitcoinů může souviset mimo jiné se zrychleným vývojem technologie a jejím využitím v pandemii. Obchod prostřednictvím COVID-19 se přesunul online, stejně jako mnoho služeb. Existuje šance, že bitcoin také získá širší uznání. Nejen mezi spekulanty na akciovém trhu.

Za zmínku stojí nejnovější informace, že britská investiční společnost Ruffer Investment Management utrží část peněz svých klientů v bitcoinech. Mluvíme o 675 milionech dolarů. Tímto způsobem si stále více institucí pomalu zvyká na kryptoměny.