Ant Group se potřebuje zbavit zakladatele Jacka Ma

Přidat na Seznam.cz

Ant Group zkoumá možnosti, jak by mohl její zakladatel Jack Ma odejít ze společnosti, to znamená zbavit se svého podílu a kontroly nad ní.

Čínští regulátoři totiž údajně signalizovali, že to by mohlo ukončit vyšetřování operací společnosti. Ant Group, která je fintech divizí gigantu Alibaba, podle nařízení čínské centrální banky (PBOC) musí přetransformovat na finanční holding. Předtím dostal mateřský koncern Alibaba rekordní pokutu 18,3 miliardy jüanů (asi 62 miliard Kč) za porušení antimonopolních pravidel. Tato opatření jsou součástí zpřísňování regulace odvětví nazývaného platformová ekonomika.

Aktuální diskuse s regulačními orgány se týká budoucnosti kontroly nad Ant Group, kterou má Jack Ma prostřednictvím komplikované struktury investičních nástrojů. Wall Street Journal předtím přinesl zprávu, že Ma údajně v listopadu na setkání s regulátory nabídl, že část kontroly nad Ant Group přenechá čínské vládě.

Představitelé PBOC a finančního regulačního úřadu CBIRC v období od ledna do března separátně jednali s Jackem Ma a Ant Group, přičemž se hovořilo i o možnosti odchodu miliardáře ze společnosti. Ant Group odmítá, že se vůbec uvažovalo o prodeji podílu jejího zakladatele.

Zatím není jasné, zda Ant Group a Ma přistoupí na tuto možnost. Podle jednoho ze zdrojů Ant Group doufá, že Maův podíl v hodnotě několika miliard dolarů by mohli koupit její existující investoři nebo investoři Alibaba Group Holding bez zapojení externí entity.

Podle druhého zdroje však regulátoři jasně řekli, že Ma nemůže prodat svůj podíl žádné blízké firmě ani jednotlivci a musí ze společnosti úplně odejít. Další možností je údajně převod jeho podílu na investora spojeného se státem. Jakýkoliv krok bude vyžadovat schválení Pekingu, uvedli oba zdroje.