10 tipů miliardáře Warrena Buffetta, jak žít úsporně a ušetřit

Přidat na Seznam.cz

Miliardář dokazuje, že v životě se počítá každá ušetřená koruna

Snažíte se vytvářet úspory, splácet dluhy a co nejlépe využít své peníze? Možná byste chtěli zkusit žít jako miliardář – ale jen pokud je tím miliardářem Warren Buffett. Proč? Věštec z Omahy nám totiž může nabídnout víc než jen rady v oblasti investování. Zde jsou Buffettovy tipy, jak žít úsporně v každodenním životě.

Buffett nikdy nemění dům, ve kterém bydlí, ani kancelářskou budovu, ve které pracuje.
Miliardář sbírá kupóny, aby ušetřil, a neutrácí za značkové oblečení.
Buffett zdůrazňuje, že si nekupuje drahá auta ani se nevěnuje prestižním sportům, aby se zalíbil ostatním.

Warren Buffett a 10 příkladů z jeho života, které nám pomohou ušetřit peníze

1. Warren Buffett žije ve stejném domě, který koupil v roce 1958.

Miliardáři žijí v palácích, že? Ale ne Buffett. Majitel společnosti Berkshire Hathaway bydlí ve stejném domě, který koupil v roce 1958 za 31 500 dolarů, což v roce 2020 odpovídá přibližně 285 000 dolarům. Buffett se na konferencích nejednou nechal slyšet, že nemá v úmyslu dát svůj dům na prodej nebo ho vyměnit za jiný.

Pokud chcete žít jako Buffett, zvažte koupi menšího domu, než si můžete dovolit. Místo drahých splátek hypotéky budete moci více peněz vložit do spoření, důchodu, dovolené nebo investic.

2. Buffett začíná den levnou snídaní

Mohli bychom předpokládat, že miliardáři snídají drahé snídaně v nejluxusnějších restauracích nebo si najímají soukromého kuchaře, který jim uvaří, co si zamanou, kdykoli budou chtít. Není to pravda. Přijmout Buffettův styl neznamená platit vysoké ceny za každodenní francouzské toasty připravované v pohodlí domova.

Pokud jde o jídlo, miliardář je známý tím, že šetří peníze a volí rychlé občerstvení. Během pětiminutové cesty do práce může začít svůj den návštěvou McDonald’s, uvádí CNBC.

Když se cítí bohatý, utratí 3,89 dolarů za sendvič se slaninou, vejcem a sýrem. Pokud trh klesá, může utratit 3,19 dolaru za sendvič se salámem, vejcem a sýrem. Když má opravdu špatný den, koupí si dva párky za 2,38 dolaru, dá si je k sobě a usrkává kolu, kterou si sám nalije.

3. Buffett nakupuje auta za zvýhodněné ceny

Zatímco někteří generální ředitelé jezdí v autech za miliony dolarů, Buffett pravděpodobně jezdí v něčem mnohem skromnějším.

Jeho dcera Susie Buffettová v dokumentu BBC uvedla, že kupoval auta, která mohl získat za zvýhodněné ceny – například ta, která byla poškozena krupobitím. Auta byla následně opravena a stala se běžnou součástí životního stylu Buffettových.

– „Auta nechává, dokud mu neřeknu: ‚Už je to trapné – je čas na nové auto,'“  – řekla jeho dcera v dokumentu.

Buffett v roce 2014 v jednom rozhovoru hovořil také o svých zvycích při nákupu aut.

– Pravdou je, že ročně najezdím jen asi 3500 kilometrů, takže si nové auto koupím jen velmi zřídka, řekl investor.

Až budete příště hledat auto, mějte to na paměti. Automobily mají tendenci se rychle znehodnocovat, takže pro vaše finance může být lepší, když se budete snažit udržet si dobře fungující vůz co nejdéle – nebo se alespoň rozhodnete koupit ojetý vůz místo nového.

4. Buffett má rád levné koníčky

Žít jako Warren Buffett neznamená jen pracovat a nebavit se. Koneckonců i miliardáři mají své koníčky. Ve srovnání s jinými slavnými generálními řediteli, investory a podnikateli jsou však Buffettovy koníčky mnohem dostupnější. Například rád hraje bridž.

– „Když hraju bridž a projde kolem mě nahá žena, ani ji nevidím,“ smál se Buffett v rozhovoru pro pořad CBS News „Sunday Morning“.

Ano, Buffett se prohlašuje za závislého na bridži, a podle rozhovoru pro Washington Post z roku 2017 ho dokonce můžete přistihnout, jak hraje bridž asi 8 hodin týdně.

– Jednou jsem řekl, že by mi nevadilo jít do vězení, kdybych měl ty správné tři spoluvězně, abychom mohli pořád hrát bridž, řekl také v rozhovoru.

Když se Buffett nevěnuje podnikání, hraje na ukulele a zpívá. Již hrál pro investory a na charitativních akcích. Video, na kterém hraje s Gatesem na hudební nástroj, se dokonce stalo virálním poté, co bylo v roce 2016 zveřejněno na Gatesově blogu.

5. Buffett se ke svým přátelům chová dobře, ale ne extravagantně.

Co můžete dát příteli, který je také miliardář? Buffettovo dlouholeté přátelství s Gatesem je legendární. U příležitosti Buffettových 90. narozenin vysvětlil magnát Microsoftu na svém blogu, proč je jejich přátelství po celá léta tak silné:

– Ze všech věcí, které jsem se od Warrena naučil, je asi nejdůležitější, co je to přátelství. Člověk, kterého obdivuji a mám rád – to je dokonalý popis toho, co k Warrenovi cítím. Všechno nejlepší k narozeninám, příteli,“ napsal Gates.

Stojí za zmínku, že Buffett si Gatesovu vděčnost nezískal velkolepými a nákladnými gesty. Místo toho jde jednoduše o to, jak se chová k ostatním. V příspěvku na blogu z roku 2016. Gates uvedl příklady toho, jak je Buffett laskavý a starostlivý přítel, například že osobně jezdí na letiště, aby Gatese vyzvedl, když je Gates v Buffettově rodném městě, často mu volá a posílá mu poštou novinové výstřižky, o kterých si myslí, že se Gatesovi a jeho ženě budou líbit.

6. Buffett nepřeplácí za značkové obleky

Buffett se vyhýbá luxusním značkovým oblekům. Místo toho nosí pouze obleky od čínské švadleny jménem Madam Li, se kterou se seznámil v roce 2007.

– Perfektně sedí. Už dlouho jsem nedostával komplimenty na to, jak vypadám, ale od té doby, co nosím obleky Madame Li, je dostávám pořád,“ řekl o oblecích v rozhovoru pro CNBC v roce 2017.

Závěr: Vybírejte si kvalitní zboží, které vám dlouho vydrží, místo abyste si kupovali něco jen proto, že se k tomu váže nějaká značka.

7: I Buffett sbírá kupony

Buffett dokazuje, že i miliardáři si stále cení možnosti spořit. Ve výročním dopise Billa a Melindy Gatesových z roku 2017 se Bill zmínil o výletu s investorem, při kterém Buffett zaplatil za jejich oběd ve fast foodu pomocí kuponů. Dokonce o tom poskytl fotografický důkaz.

– Vzpomínáte si na ten smích, když jsme společně cestovali do Hongkongu a rozhodli se poobědvat v McDonaldu? Nabídl jste se, že zaplatíte, pak jste sáhl do kapsy a vytáhl… kupony! Melinda právě našla tuto fotku, která nám připomněla, jak moc si vážíte dobrých obchodů,“ napsal Bill.

Ušetřete na svém příštím nákupu, i kdyby to bylo něco tak levného jako jídlo v McDonald’s – využitím platných slev, které snadno najdete na stránkách s online kupóny.

8. Buffett pracuje ve stejné kancelářské budově již více než 50 let.

Buffett bydlí ve stejné kancelářské budově od svého nástupu do společnosti Berkshire Hathaway v 60. letech.

– Je to jiné místo. V kanceláři máme 25 lidí, a když se vrátíte v čase, je to přesně těch samých 25 lidí. Přesně ti samý. Ve společnosti Berkshire nemáme žádné výbory. Nemáme oddělení pro styk s veřejností. Nemáme oddělení pro vztahy s investory. Nemáme hlavního poradce. Prostě neděláme nic, co lidé dělají jen kvůli formě,“ řekl Buffett o sídle společnosti v Omaze v dokumentu HBO z roku 2017 „Becoming Warren Buffett“, píše CNBC.

I když nevlastníte firmu, můžete z Buffettova způsobu myšlení těžit. V podstatě se jedná o staré přísloví: Pokud něco není rozbité, neopravujte to.

9. Buffett přemýšlí o úsporách jinak než v běžných podmínkách

V životopisné knize Rogera Lowensteina „Buffett: The Making of an American Capitalist“ autor tvrdí, že po narození svého prvního dítěte Buffett přeměnil zásuvku komody na místo na spaní pro dítě, místo aby utratil peníze za kolébku, píše Forbes. Když se rodině narodilo druhé dítě, půjčil si postýlku, místo aby ji koupil.

Možná se vám zdá, že nutit dítě spát v zásuvce je trochu extrémní, ale je to jen příklad nestandardního myšlení. Využijte již dostupné zdroje, abyste předešli zbytečným výdajům.

10. Buffett si cení vztahů více než hmotných věcí

Buffett vysvětlil svou volbu žít úsporně během setkání se skupinou studentů obchodní školy v roce 2009.

– Zdraví a lásku si nekoupíte. Jsem členem každého golfového klubu, jehož členem chci být […] Raději budu hrát golf tady s lidmi, které mám rád, než na nejlepším golfovém hřišti na světě. Auta mě nezajímají a mým cílem není, aby mi lidé záviděli,“ řekl Buffett.

Buffettova slova potvrzují, že bychom měli pečovat o vztahy se svými nejbližšími, a ani ty největší poklady na světě nám nezaručí, že díky nim získáme opravdové přátele, proto se vyplatí o ně pečovat hned teď.