Západní vlády přitvrzují proti Rusku. USA a Velká Británie v rámci sankcí zacílily na obchody s ruskými kovy

Přidat na Seznam.cz

Kovy jsou po energetických produktech druhým největším vývozním artiklem Ruska, ačkoli sankce od začátku plnohodnotné invaze snížily jejich hodnotu.

Nové opatření zablokuje ruským výrobcům kovů zisky z Londýnské burzy kovů (LME) a Chicagské komoditní burzy (CME). Podle tiskové zprávy britské vlády je tento krok zaměřen na vývoz ruského hliníku, mědi a niklu v hodnotě 40 miliard dolarů.

„Díky vůdčí roli Británie v této oblasti naše rozhodné opatření spolu s USA, kterým společně zakážeme ruské kovy na dvou největších burzách, zabrání Kremlu, aby do své válečné mašinérie nalil další peníze,“ uvedl britský ministr financí Jeremy Hunt.

Spojené království představilo legislativu, která zakazuje dovoz ruských kovů, včetně hliníku, mědi a niklu, v prosinci 2023. Spojené státy oznámily uvalení cel na ruský hliník v únoru 2023.

„Naše nové zákazy týkající se klíčových kovů budou v koordinaci s našimi partnery ve Spojeném království nadále zaměřeny na příjmy, které může Rusko získat na pokračování své brutální války proti Ukrajině,“ uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová.

Nové sankce neomezují nákup ruských kovů, které jsou již na burze, aby se omezilo narušení trhů.

Zdroj: Kyiv Independent