Západ tlačí na rozšiřování protiruských sankcí. Obchod Turecka a Ruska kvůli tomu rychle slábne

Přidat na Seznam.cz

Po rozsáhlých sankcích, které západní země uvalily na Rusko v reakci na jeho invazi na Ukrajinu, se Turecko stalo jedním z klíčových záchranných bodů pro mezinárodní obchod Moskvy. Nyní však obchodní boom Turecka s Ruskem slábne kvůli rychle se rozšiřujícím západním sankčním seznamům, píše server Kyiv Independent.

Turečtí vývozci strojů, kteří v loňském roce těžili z prudkého nárůstu prodeje do Ruska, mohou v roce 2024 kvůli sankcím zaznamenat pokles svých příjmů o 1 miliardu dolarů (asi 23 miliard korun). To představuje třetinu loňského prodeje do Ruska.

Z údajů zveřejněných tureckým ministerstvem obchodu vyplývá, že vývoz do Ruska se v prvním čtvrtletí roku 2024 snížil o 33,7 % ve srovnání s předchozím rokem.

V důsledku západních sankcí začali omezovat své obchodní vztahy i další obchodní partneři, kteří mají pro ruskou ekonomiku zásadní význam.

Odběratelé v Indii, která je po Číně druhým největším dovozcem ruské ropy, začali odmítat ruské dodávky od sankcionovaných dodavatelů.

Několik čínských finančních institucí začalo omezovat své aktivity s Ruskem a v Rusku, údajně také v důsledku tlaku vyplývajícího ze sankcí.

Zdroj: Kyiv Independent