Vypouštění kontaminované vody z Fukušimy do oceánu se nelíbí už ani Rusku a pozastavilo dovoz japonských mořských plodů

Přidat na Seznam.cz

Rusko v pondělí následovalo svého spojence Čínu a pozastavilo veškerý dovoz japonských mořských plodů kvůli vypouštění odpadních vod z havarované jaderné elektrárny Fukušima, píše server The Moscow Times.

Rusko uvedlo, že se připojuje k omezujícím opatřením Číny na dovoz ryb a mořských produktů z Japonska připojuje preventivně. Japonsko dlouhodobě kritizuje ruskou invazi na Ukrajinu a ve stejné chvíli se i zhoršily vztahy Tokia s Pekingem, píše The Japan Times.

Japonská vláda, která už dříve označila čínský zákaz za politický, vyzvala Rusko, aby své rozhodnutí změnilo. Japonské ministerstvo zahraničí uvedlo, že již vysvětlilo celkovou bezpečnost vypouštění kontaminované vody.

„Rozhodnutí ruské strany je politováníhodné a důrazně žádáme, aby bylo odvoláno,“ uvedlo japonské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

V roce 2011 došlo po mohutném zemětřesení a vlně tsunami k roztavení tří reaktorů v jaderném zařízení Fukušima-Daiiči na severovýchodě Japonska, při kterém zahynulo přibližně 18 000 lidí. Po dvanácti letech začalo Japonsko v srpnu vypouštět vyčištěnou kontaminovanou vodu ze zasažené elektrárny do Tichého oceánu.

Čína v reakci na to zakázala veškerý dovoz japonských mořských plodů kvůli sobeckému a nezodpovědnému vypouštění a obvinila Japonsko, že s mořem zachází jako se stokou.

Zdroj: The Japan Times, The Moscow Times