V Evropě jsou ceny vajec o 10 % až 15 % nižší než loni, ale stále asi dvojnásobné oproti roku 2021

Přidat na Seznam.cz

Lidé jsou opravdu milovníky vajec, a tak si lehce všimnou, zda se ceny vajec zvyšují, snižují, či zůstávají stejné. V Evropě jsou ceny vajec o 10 % až 15 % nižší než loni, ale stále asi dvojnásobné oproti roku 2021.

Ceny vajec byly ve mnoha částech světa téměř na historických maximech, jak se blížily jarní svátky. Což odráží trh vyvážený nemocemi, vysokým poptávkou a rostoucími náklady pro farmáře. Je to již druhý rok, kdy se spotřebitelé před Velikonoci, ve kterých mají vejce významnou roli, setkávají s cenovým šokem.

Zatímco globální ceny jsou nižší než před rokem, zůstávají nadále zvýšené, a neočekává se, že by se vrátily na úroveň z roku 2021. V USA průměrná cena dvanácti vajec byla v únoru 2,99 USD (70 Kč), což je méně než loni. V Evropě jsou ceny vajec o 10 % až 15 % nižší než loni, ale stále asi dvojnásobné oproti roku 2021.

Proč jsou ceny vyšší?

Jedním z hlavních viníků je ptačí chřipka. Jen v roce 2022 zemřelo, nebo bylo utraceno více než 131 milionů drůbeže. V Jižní Africe výrazně vzrostly ceny vajec poté, co bylo kvůli respirační nemoci zabito 40 % nosnic. Plato šesti vajec stálo minulý měsíc 25,48 jihoafrických randů (32 Kč), což je o 21 % více než v únoru 2023.

I když se ptačí chřipka rozplyne, může trvat dlouho, než se trh s vajíčky vrátí do původního stavu. Farmě trvá tři až šest měsíců, než obnoví hejno, takže během té doby jsou zásoby vajec nižší a ceny rostou. Také zisky mohou být pro farmáře těžko dosažitelné v období inflace. Krmivo pro kuřata představuje až 70 % nákladů. Ceny krmiv se mezi lety 2020 a 2022 zdvojnásobily, a to hlavně díky počasí, covidu, a válce na Ukrajině, která zvýšila ceny pšenice a dalších plodin.

V Nigérii se cena vajec od začátku roku zdvojnásobila kvůli oslabení měny, zrušení dotací na palivo a vysokým nákladům pro farmáře. 25 kilogramů krmiva, které zde v roce 2020 stálo 2 500 nigerijských nair (42 Kč), nyní stojí 13 000 nair (232 Kč). Mnoho farem tak bylo nuceno zavřít kvůli vysokým nákladům na chov.

Klecové chovy

V jiných zemích se na zvýšení cen vajec podílejí vládní předpisy. Od roku 2018 schválilo zákony o omezení klecových chovů hned několik států, v letošním roce mají zákazy začít platit ve Washingtonu, Oregonu a Michiganu.

Přechod na chov bez klecí je velkou investicí pro farmáře a spotřebitelé si nemusí vždy uvědomovat, že to je faktor vyšších cen vajec.

Zdroj: Euronews