USA kritizují Ukrajinu. Její útoky proti ruským rafinériím v prvních měsících roku 2024 přispěly k 30% růstu cen ropy na světových trzích

Přidat na Seznam.cz

Útoky ukrajinských dronů z počátku roku 2024 narušily 14 % ruské rafinérské kapacity a vedly ke zvýšení cen pohonných hmot i na americkém trhu. Ztráta části ruské rafinérské kapacity vedla do poloviny března k 20 % až 30% nárůstu světových cen ropy a vyvolala zastavení vývozu, aby se Rusko mohlo zaměřit na uspokojení domácí poptávky, píše server Ukrainska Pravda.

Uvádí se to v hodnocení americké Agentury pro obranné zpravodajství, které bylo shrnuto ve zprávě amerického generálního inspektora Roberta Storcha. Přestože cílem ukrajinských útoků na rafinerie v Rusku je vyčerpat zásoby pohonných hmot a příjmy z vývozu pro ruské ozbrojené síly, Spojené státy je kritizují jako riziko pro světové ceny ropy.

Americká Agentura pro obranné zpravodajství rovněž uvádí, že útoky na energetická zařízení zároveň vedly k zanedbatelnému přerušení dodávek elektřiny pro ruské vojenské a civilní obyvatelstva“, protože Rusko má robustní výrobní kapacitu, která je třetí největší na světě.

V březnu média informovala, že Spojené státy údajně vyzvaly Kyjev, aby již neútočil na ruské ropné rafinerie a další energetickou infrastrukturu.

Oksana Markarova, velvyslankyně Ukrajiny ve Spojených státech, uvedla, že z Washingtonu neobdržela žádné oficiální oznámení se zákazem, aby Kyjev útočil svými zbraněmi na ropné rafinerie v Rusku.

Americký ministr obrany Lloyd Austin se k útokům na ropné rafinerie vyjádřil kriticky a zpochybnil jejich dopad na válku.

Zveřejněná analýza zahrnuje pouze dvouměsíční období od prvního útoku na závod společnosti Novatek PJSC v Ust-Luze 21. ledna do útoku na elektrárnu v Novočerkassku 24. března.

Zdroj: Ukrainska Pravda