USA instituce, aby neobcházely uvalené sankce na Rusko

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy v pondělí varovaly finanční instituce, aby si dávaly pozor na možné pokusy o obcházení ruských sankcí v návaznosti na sankce, které Washington uvalil na Rusko kvůli jeho invazi na Ukrajinu, informuje server Fx Empire a server US News.

Síť pro vymáhání finanční kriminality (FinCEN) vydala v pondělí varování, v němž doporučuje všem finančním institucím, aby byly ostražité, a uvádí příklady, které podle ní pomohou identifikovat aktivity zaměřené na obcházení sankcí, včetně využívání fiktivních společností.

„Tváří v tvář rostoucímu ekonomickému tlaku na Rusko je pro americké finanční instituce životně důležité, aby byly ostražité vůči potenciálnímu vyhýbání se ruským sankcím, a to jak ze strany státních subjektů, tak ze strany oligarchů,“ uvedl v prohlášení úřadující ředitel FinCEN Him Das.

Spojené státy zavedly několik kol sankcí zaměřených na ruského prezidenta Vladimira Putina, oligarchy, centrální banku a hlavní poskytovatele úvěrů poté, co ruské síly vtrhly na Ukrajinu v rámci největšího útoku na evropský stát od druhé světové války. Moskva útok označuje za „speciální operaci“.

FinCEN v pondělním upozornění uvedl, že v důsledku těchto opatření se mohou cílové ruské a běloruské subjekty snažit sankcím vyhnout. Tyto aktivity by mohly být prováděny prostřednictvím různých subjektů, uvádí se v upozornění, včetně směnáren a správců konvertibilních virtuálních měn, informuje US News.

„Ačkoli jsme nezaznamenali rozsáhlé obcházení našich sankcí pomocí metod, jako jsou kryptoměny, rychlé hlášení podezřelých aktivit přispívá k naší národní bezpečnosti a našemu úsilí o podporu Ukrajiny a jejích obyvatel,“ uvedl Das.

Zdroj: Fx Empire, US News