Umělá inteligence v příštích pěti letech zřejmě sníží počet zaměstnanců, říká průzkum mezi výkonnými řediteli

Přidat na Seznam.cz

Podle globálního průzkumu mezi výkonnými řediteli, využití umělé inteligence sníží v příštích pěti letech počet pracovníků tisíců společností.

Rozsáhlý průzkum 2 000 výkonných ředitelů, provedený švýcarskou personální firmou Adecco Group ve spolupráci s výzkumnou firmou Oxford Economics, ukázal, že 41 % z nich očekává, že kvůli této technologii zaměstná méně lidí.

Výsledky průzkumu poskytují výsledky potenciálu umělé inteligence a generativní umělé inteligence, která dokáže vytvářet originální text, obrázky a jiný obsah jako odpověď na podněty od uživatelů. Vede tak k revoluci v zaměstnanosti a způsobu práce.

Umělá inteligence se stává „velkým narušitelem ve světě práce,“ uvedl generální ředitel Adecco Group ve vyjádření. „Společnosti musí udělat více pro přeškolování a přesun týmů, aby co nejlépe využily tohoto technologického skoku a zabránily zbytečným otřesům.“

Výkonní ředitelé, kteří byli dotazováni, pracují ve 18 odvětvích – včetně energetiky, maloobchodu a automobilového sektoru – v devíti zemích, včetně Spojených států, Kanady, Německa a Japonska.

46 % výkonných ředitelů uvedlo, že by přeřadili zaměstnance interně, pokud by jejich práce byla ovlivněna umělou inteligencí. A dvě třetiny uvedly, že plánují najímat lidi se znalostmi v oblasti umělé inteligence, ve srovnání s mírně přes jednu třetinu, která uvedla, že by školila svou stávající pracovní sílu v této technologii.

Zaměstnavatelé očekávali, že většina technologií, včetně umělé inteligence, bude pro zaměstnanost v následujících pěti letech „celkově pozitivní.“ To však poskytuje jen málo útěchy pracovníkům, které umělá inteligence již pomohla vyhnat. V uplynulém roce některé technologické firmy, včetně Dropboxu (služby pro ukládání souborů) a Duolinga (aplikace pro učení jazyků), uvedly umělou inteligenci jako důvod propouštění.

Zdroj: CNN