Ukrajinský černomořský koridor funguje. Přepravilo se přes něj už 36 milionů tun zboží

Přidat na Seznam.cz

Od otevření ukrajinského černomořského koridoru v srpnu 2023 přes něj bylo přepraveno více než 36 milionů tun zboží, uvedl ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov, napsal server Kyiv Independent.

Podle Kubrakova ukrajinský koridor již zprostředkoval přepravu většího množství zboží než černomořská obilná iniciativa, kterou v červenci 2022 zprostředkovalo Turecko a OSN.

Vzhledem k tomu, že Rusko dohodu o dodávkách obilí v červenci 2023 fakticky zrušilo, otevřela Ukrajina následující měsíc nový koridor. Původně byl zamýšlen jako humanitární koridor umožňující odplutí lodí, které tam uvízly od začátku totální války, ale od té doby se rozrostl v plnohodnotnou obchodní trasu.

Od srpna 2023 koridorem proplulo 1 286 lodí, které vyvezly 25 milionů tun zemědělských produktů do Asie, Afriky a Evropy, poznamenal Kubrakov.

V současné době čeká na vplutí do přístavů v Oděse a okolí 135 nákladních plavidel. Očekává se, že vyvezou 4 miliony tun nákladu.

„Tým ministerstva usilovně pracuje na zajištění stabilního vývozu po moři, aby dosáhl úrovně roku 2022,“ poznamenal Kubrakov.

Zdroj: Kyiv Independent