Ukrajině finančně pomůže i Švýcarsko. Počítá s podporou ve výši 127 miliard korun

Přidat na Seznam.cz

Švýcarsko plánuje vyčlenit 5 miliard švýcarských franků (127 miliard korun) na podporu hospodářského rozvoje a obnovy Ukrajiny do roku 2036, oznámila Federální rada, výkonný orgán švýcarské vlády a informoval o tom server Kyiv Independent.

„Jako první krok má být do roku 2028 z rozpočtu na mezinárodní spolupráci čerpáno přibližně 1,5 miliardy švýcarských franků, uvedla Švýcarská federální rada ve svém prohlášení. Odhadované náklady na poválečnou obnovu a rekonstrukci Ukrajiny se během deseti let vyšplhaly na 486 miliard dolarů, tedy zhruba 11,5 bilionů korun, uvedla v únoru Světová banka.

Švýcarsko v únoru oznámilo, že v letech 2025 až 2028 vyčlení na obnovu Ukrajiny 1,7 miliardy dolarů. „Během příštích 12 let hodlá Spolková rada zintenzivnit svou podporu obnovy Ukrajiny a podpořit spolupráci se soukromým sektorem,“ uvedla Spolková rada.

Švýcarsko sice odmítá poskytnout Kyjevu vojenskou pomoc z důvodu své dlouhodobé politiky neutrality, ale poskytlo hospodářskou a humanitární podporu v hodnotě více než 3 miliardy dolarů.

Švýcarsko rovněž hostilo konferenci o obnově Ukrajiny v Luganu v roce 2022, která stanovila zásady pro obnovu a rekonstrukci Ukrajiny.

Švýcarsko má rovněž hostit celosvětový mírový summit o ruské válce proti Ukrajině, na který je pozváno 80-100 zemí. Konference sice ještě není potvrzena, ale mohla by se konat 16.-17. června v Lucernu. Země také údajně zvyšuje úsilí, aby zabránila společnostem a jednotlivcům.

Zdroj: Kyiv Independent