Ukrajina dostane další peníze od MMF. Světová banka jí podpoří při rekonstrukci

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina dostane další pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF), oznámila organizace ve své čtvrteční zprávě. Světová banka schválila 29. června půjčku Ukrajině ve výši 1,5 miliardy dolarů (zhruba 33 miliard Kč), uvádí se v tiskové zprávě Světové banky.

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu ve čtvrtek dokončila první revizi ukrajinského úvěrového programu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů (340,9 miliardy Kč) a umožnila Kyjevu okamžitě čerpání 890 milionů dolarů na rozpočtovou podporu v rámci rozsáhlé ofenzivy proti ruské invazi.

Úvěr od Světové banky na rozvojovou politiku pomoci a obnovy Ukrajiny, za který ručí japonská vláda, má za cíl snížit dopady ruské invaze tím, že se zaměří na tři oblasti: pomoc domácnostem, reformy transparentnosti veřejných zdrojů a podporu trhů, uvedl deník The Kyiv Independent.

„Ukrajina naopak prokázala tváří v tvář ruské invazi nesmírnou odolnost,“ uvedla Antonella Bassani, regionální viceprezidentka Světové banky pro Evropu a střední Asii.

„Chválíme vládu za to, že se během války pustila do obtížných reforem s ohledem na budoucnost a dlouhodobý rozvoj země.“

Některé z reforem, které půjčka podpoří, zahrnují opatření, která mají zabránit vyloučení vnitřně vysídlených osob z programů veřejného bydlení, změny v daňovém systému, které mají omezit daňové úniky, a úsilí o stabilizaci finančního sektoru.

„Světová banka bude pokračovat ve své neochvějné podpoře, aby pomohla Ukrajině zotavit se a obnovit ještě silnější ekonomiku,“ řekl Bassani.

Od února 2022 Světová banka mobilizovala pro Ukrajinu finanční podporu ve výši více než 37,5 miliardy dolarů.

Zdroj: imf.org, kyivindependent.com, redakčně upraveno