Slovenská kolona kamionů se tvoří na protest proti rostoucím cenám pohonných hmot

Přidat na Seznam.cz

Desítky řidičů kamionů v pondělí částečně zablokovaly hlavní vjezd do Bratislavy na protest proti vysokým cenám energií a nečinnosti vlády. Protest podpořil předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby, který jej označil za „konvoj svobody“. Organizátoři se však od Kotleby distancovali, informuje deník Euractiv a deník Remix.

„Všichni, kteří podporují kanadský konvoj a odvážný boj za svobodu. Nyní máte příležitost ukázat, že jste víc než jen bojovníci na Facebooku. Každý z vás může podpořit Slováky svým vlastním způsobem. Přesto pojďme něco udělat,“ napsal Kotleba!

Ti, kteří za akcí stojí, se však od jeho komentářů rychle distancovali. „Distancujeme se od politického zneužití našeho protestu. Naším záměrem není, aby padla vláda, ale aby vláda konečně jednala,“ uvedli.

Protest zorganizovala Unie slovenských autodopravců (UNAS). Podle organizátorů měl řešit nedostatečná opatření proti vysokým cenám energií a inflaci. Jako příklad vládní reakce UNAS uvedl Polsko a Maďarsko, kde vlády krizi aktivně řešily.

Varšava se už dříve rozhodla snížit DPH u energetických komodit a Maďarsko regulovalo ceny pohonných hmot. V důsledku toho mnoho Slováků jezdí tankovat do sousedních zemí.

Slovenští řidiči kamionů nyní tvrdí, že tato opatření je činí nekonkurenceschopnými a požadují, aby vláda snížila daň na energetické komodity o 30 %. UNAS vyzval vládu, aby se s nimi sešla. Pokud se tak nestane, budou prý blokády pokračovat, informuje deník Remix.

Zdroj: euractiv.com, Remix