Šéfka Mezinárodního měnového fondu Georgieva varuje před rozkolem v globální ekonomice

Přidat na Seznam.cz

Globální ekonomika rozdělená na geopolitické tábory, které nejsou schopny společně čelit globálním problémům je scénář, před kterým varuje šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová, jak vyplývá z předem rozeslaného rukopisu projevu pro společné jarní zasedání MMF a Světové banky, které začíná příští týden ve Washingtonu, informuje deník Der Spiegel a portál televize RTL.

V důsledku pandemie a války na Ukrajině hrozilo, že se vytvoří konkurenční systémy s odlišnými standardy pro obchod a technologie, platební systémy a rezervní měny.

„Takový tektonický posun by vedl k bolestivým nákladům na přizpůsobení,“ varovala Georgievová. Globální dodavatelské řetězce, výzkumné a výrobní sítě by se rozpadly a musely by být znovu vytvořeny. „Chudé země a chudí lidé by tímto narušením utrpěli nejvíce,“ řekla. Hrozící roztříštěnost je „možná nejvážnější výzvou pro rámec založený na pravidlech, kterým se řídí mezinárodní a hospodářské vztahy již více než 75 let“.

Již nyní je obtížné spolupracovat a společně zvládat současné krize. Pokud dojde k dalšímu odklonu, bude pravděpodobně ještě obtížnější společně čelit globálním výzvám, jako je změna klimatu, uvedla šéfka MMF.

„Ve světě, kde válka v Evropě způsobuje hlad v Africe, kde pandemie může obletět zeměkouli během několika dní a mít dozvuky po celá léta, kde emise někde znamenají stoupající hladinu moří, nelze hrozbu rozpadu globální spolupráce pro naši společnou prosperitu přeceňovat,“ uvedla Georgievová.

MMF vidí slabší světový hospodářský růst

Také Mezinárodní měnový fond (MMF) hodnotí současnou situaci, pokud jde o růst světové ekonomiky, kriticky a opět reviduje svou prognózu směrem dolů. Prognóza růstu 143 zemí, které dohromady představují 86 % světové ekonomické produkce, bude v nadcházejícím týdnu snížena, uvedla Georgievová. Jako důvody slabšího očekávaného růstu uvedla ruskou agresi na Ukrajině, vysokou míru inflace, obtížnější podmínky na finančních trzích a časté a rozsáhlé výluky koruny v Číně.

MMF již v lednu snížil svou prognózu celosvětového růstu o 0,5 procentního bodu na 4,4 % v důsledku pandemické pandemie koróny. Nová prognóza bude představena v úterý na jarním zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu, informuje RTL.

Zdroj: Der Spiegel, RTL