Ruský vývoz benzínu v roce 2023 navzdory sankcím rapidně vzrostl. Nigérie dovezla o 1000 % než v předchozím roce

Přidat na Seznam.cz

Ruské ropné společnosti letos vyvezly o 37 % více benzinu navzdory západním sankcím kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu, uvedl ekonomický deník Kommersant.

Vývoz benzínu z Ruska za leden až květen 2023 se přiblížil 2,5 milionu tun, uvedl list s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s údaji.

V lednu až březnu Rusko vyvezlo přibližně 2 miliony tun benzinu, což je nárůst oproti přibližně 1,5 milionu tun v prvním čtvrtletí roku 2022.

Toto zvýšení přišlo před ruskými plány snížit od července dotace ropným rafineriím na polovinu, aby se omezil rozpočtový deficit, který je vyšší, než se předpokládalo.

V souvislosti s růstem cen plynu a jeho nedostatkem na domácím trhu však ruské úřady zvažovaly také úplný zákaz vývozu benzinu.

Podle listu Kommersant se ruský vývoz benzinu v prvním červnovém týdnu snížil téměř čtyřnásobně na 2 800 tun denně, aby se řešily dva problémy, uvedl portál Moscow Times.

Přesto dodávky na domácí trh meziročně klesly o 8 %, a to i přes 2% nárůst produkce. Odhaduje se, že ruské rafinerie v současné době disponují 1,9 mil. tun motorového paliva.

Spojené státy, Evropská unie, Austrálie a země G7 stanovily na začátku února cenový strop na ropné produkty včetně benzinu ve výši 100 dolarů za barel.

Zákaz donutil Rusko, které dříve vyváželo do Evropy 2,5 milionu tun benzinu ročně, přesměrovat vývoz na jiné kontinenty včetně Afriky.

Afrika ve stejném období dovezla rekordních 812 000 tun ruského benzinu, přibližně třetinu celkového ruského vývozu.

Nigérie v období leden-březen dovezla 488 000 tun ruského benzinu, což představuje více než 1000% nárůst oproti stejnému období roku 2022.

Zdroj: kommersant.ru, msn.com