Ruskou ekonomiku zasáhly ztráty, Putinova vlajková loď Gazprom utrpěla významné ekonomické škody

Přidat na Seznam.cz

Moskva – Ruská ekonomika stojí před výzvou – Gazprom, energetický gigant země, musí omezit svůj obchod s akciemi. Byla vydána příslušná vyhláška, podle níž by Gazprom neměl v roce 2023 vyplácet žádné dividendy, píše německý deník Merkur.

Dekret byl zveřejněn 18. května 2024. V Moskvě se akcie Gazpromu propadly o více než 5,5 %. Dostaly se tak na nejnižší úroveň od 10. října 2022. Výhled společnosti je v současné době neradostný. V roce 2023 Gazprom zaznamenal ztrátu ve výši přibližně 7 miliard amerických dolarů (160 miliard korun), protože prodej plynu do Evropy prudce poklesl v důsledku války na Ukrajině a sankcí. Až do roku 2022 byla Evropa největším prodejním trhem Gazpromu.

Ztráta důležitého zdroje příjmu jako důsledek války na Ukrajině

Energetický expert Thomas O’Donnell viní z následků rekordního krachu Gazpromu ruského prezidenta Vladimira Putina. „Výsledkem je, že Putin prohrál počáteční energetickou válku s Evropou a Gazprom přišel o svůj byznys,“ uvedl.

Putin se snažil učinit evropský energetický trh závislým na ruském plynu ještě před válkou na Ukrajině, aby ho využil jako páku. „K jeho překvapení se tak nestalo,“ shrnul O’Donnell v článku, který Newsweek zveřejnil 9. května 2024.

Varovná červená čísla

Tento „Putinův omyl“ pravděpodobně vedl k tomu, že Gazprom poprvé od roku 1999 nedosáhl žádného zisku a ocitl se v červených číslech. V roce 2021 Gazprom přesto vyvezl do Evropy přes 174 miliard metrů krychlových zemního plynu. V roce 2023 však podle výpočtů agentury Reuters (k lednu 2024) činily dodávky zemního plynu Gazpromu do Evropy pouze 28,3 miliardy metrů krychlových. To je pro ruskou ekonomiku velká komplikace, protože příjmy z energetického byznysu dosud přelévaly velké peníze do Putinovy válečné pokladny.

Zdroj: Merkur