Rusko postupně zabavuje aktiva velkých evropských bank

Přidat na Seznam.cz

Rusko začalo postupně zabavovat aktiva evropských bank. Reaguje tak na sankce od západu. Soud tak zabavuje majetek několika bank, mezi které patří například Deutsche Bank či Commerzbank, jak píše deník Tagesschau.

Dle dostupných informací by se mělo jednat o cenné papíry, aktiva a také nemovitosti společnosti Deutsche Bank. Celková hodnota zabaveného majetku by se měla vyšplhat až na 238 milionů eur (přibližně 5 miliard korun). V případě banky Commerzbank by se mělo jednat o aktiva v celkové hodnotě 93,7 milionu eur (přibližně 2 miliardy korun). Také má být zabavena samotná budova banky v centru Moskvy.

Západní sankce se Rusku nelíbí a tak zabavuje

Původním záměrem totiž měla být výstavba závodu na zpracování plynu společností Linde Group. A to konkrétně v baltském přístavu Ust-Luga, který se nachází západně od Petrohradu. Obě společnosti měly velký zájem o financování závodu. Linde však měla klienta RusChemAlliance. Polovinu této společnosti vlastní skupina Gazprom. A právě díky vazbám na Gasprom, společnost Linde od projektu upustila, protože začaly platit západní sankce vůči Rusku. Zabavování aktiv se však týká nejen německých bank. Například u italské banky UniCredit byly odstaveny aktiva v celkové hodnotě asi 463 milionů eur (přibližně 11 miliard korun).

Budoucnost bank je nejistá

Jak uvedla společnost Deutsche Bank, tak se teprve časem uvidí, jak bude zabavení ruskými úřady provedeno. Tak je otázkou, jaké důsledky to bude mít pro samotné banky. Zdá se, že Rusko stále aktivněji reaguje odvetnými opatřeními na sankce, které byly uvaleny západními zeměmi, a to kvůli ruské agresi proti Ukrajině. Díky těmto důsledkům muselo mnoho firem přijmout konfiskaci či zabavení majetku v ruských dceřiných společnostech. Ty firmy, které se stahují z Ruska, tak musí prodat své podniky s velkými slevami.

Zdroj: Tagesschau