Rusko hledá viníky velmi drahých vajec. Putin obvinil výrobce z kartelu

Přidat na Seznam.cz

Čtyři ruští producenti vajec čelí obvinění z antimonopolního jednání kvůli určování cen, oznámily úřady v pátek, a to jen pár dnů poté, co se prezident Vladimir Putin musel v televizi omluvit za prudký nárůst cen této základní potraviny, informoval server The Moscow Times.

Federální antimonopolní úřad (FAS) oznámil obvinění proti dvěma společnostem se sídlem na Krymu, který Rusko v roce 2014 anektovalo od Ukrajiny, a dvěma společnostem ve středoruské Kirovské oblasti, jež se nachází asi 1 000 km východně od Moskvy.

FAS obvinil výrobce vajec z porušení ruských zákonů o hospodářské soutěži na trhu tím, že umožnili zvýšení velkoobchodních cen o 94 % v případě krymské společnosti a o 60 % v případě dalších dvou.

V celém Rusku se cena slepičích vajec od začátku roku zvýšila o 45 %, což bylo způsobeno řadou problémů, od vyšších nákladů na pracovní sílu a dopravu až po rostoucí cenu krmiva pro slepice a antibiotik, které byly před válkou dováženy z Evropy

Čtyřem společnostem, které byly v pátek obviněny, hrozí vysoké pokuty, pokud budou shledány vinnými z určování cen, uvedla FAS.

Během čtvrteční tiskové konference na konci roku obvinil Putin z růstu cen vajec zvýšenou poptávku a nedostatečný dovoz, píše server Euronews.

„Tento problém mě mrzí. Je to překážka v práci vlády,“ řekl Putin a slíbil, že problém vyřeší.

Zdroj: Euronews, The Moscow Times