Ruské rozpočtové plánování se rozpadá. Celoroční schodek překonali již po čtyřech měsících

Přidat na Seznam.cz

Ruský rozpočtový schodek překonal v prvních čtyřech měsících roku celý vládní cíl pro rok 2023, protože válečné výdaje a klesající příjmy z energií nadále snižovaly státní rozpočet, uvedl portál The Moscow Times.

Podle údajů ministerstva financí zveřejněných ve středu se schodek federálního rozpočtu za leden až duben 2023 zvýšil na 3,42 bilionu rublů (zhruba 960 miliard Kč).

Příjmy se snížily o 22 % na 7,8 bilionu rublů, zatímco výdaje vzrostly o 26 % na 11,2 bilionu rublů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Rusko předpokládalo, že jeho rozpočtový deficit dosáhne v roce 2023 výše 2,9 bilionu rublů. Očekávalo se, že nejméně třetina státních výdajů půjde na obranu a bezpečnost.

Ministerstvo financí přestalo v loňském roce zveřejňovat měsíční údaje o rozpočtu, ale dubnový rozpočtový deficit byl přibližně 1 bilion rublů.

Údaje za leden až duben také ukázaly, že ruské příjmy z ropy a plynu klesly o 52 % na 2,3 bilionu rublů. Příjmy z neropných a plynových zdrojů se zvýšily o 5 % na 5,5 bilionu rublů.

Celkový rozpočtový deficit Ruska v loňském roce dosáhl 3,3 bilionu rublů, což představuje 2,3 % HDP, a byl tak druhým největším deficitem v novodobé ruské historii.

Celkové vládní výdaje v roce 2022 činily 31,11 bilionu rublů, což o více než třetinu překročilo předválečnou prognózu a o více než čtvrtinu částku vynaloženou v roce 2021.

Loňský schodek překonal pouze ten, který byl zaznamenán v roce 2020 na vrcholu pandemie koronaviru.

Zdroj: themoscowtimes.com, minfin.gov.ru