Ruská válečná ekonomika se přehřívá. Inflace roste, výdaje na obranu jsou rekordní

Přidat na Seznam.cz

Inflace v Rusku opět roste. V listopadu se v meziročním srovnání dostala už na 7,5 %. Mnozí ekonomové z toho viní vládní výdaje, které prudce rostou v souvislosti s Putinovou snahou porazit Ukrajinu. V roce 2024 se výdaje na obranu téměř zdvojnásobí a dosáhnou 6 % HDP, což je nejvíce od rozpadu Sovětského svazu, píše server Canada News Media.

Putinova válečná ekonomika se nebezpečně přehřívá. Inflace v sektoru služeb, který zahrnuje vše od právního poradenství po jídlo v restauracích, je mimořádně vysoká. Cena za noc strávenou v moskevském hotelu Ritz-Carlton vzrostla z přibližně 225 dolarů před invazí na 500 dolarů, tedy na 11 235 korun. To naznačuje, že příčinou inflace je domácí prostředí.

Rekordní kompenzace rodinám padlých

S ohledem na blížící se volby vláda také zvyšuje sociální dávky. Některé rodiny vojáků, kteří padli v boji, dostávají výplaty odpovídající třem desetiletím průměrného platu. Údaje ruského ministerstva financí naznačují, že fiskální stimuly v současné době dosahují přibližně 5 % HDP, což je více než v době pandemie.

To ale na druhé straně zvyšuje tempo hospodářského růstu země. Ekonomické údaje zveřejňované v reálném čase bankou Goldman Sachs ukazují na solidní růst. Další banka, JPMorgan Chase, zvýšila svou prognózu HDP pro rok 2023 z 1% poklesu na začátku roku, na růst o 1,8 % v červnu a nedávno se tento odhad dokonce zvýšily na 3,3 %.  

Odborníci se mýlili

Předpovědi ruského ekonomického kolapsu, které na začátku války na Ukrajině téměř jednotně vyslovovali západní ekonomové a politici, se ukázaly jako naprosto mylné, píše deník Yahoo.

Problém je v tom, že ruská ekonomika tak rychlý růst nezvládne. Od počátku roku 2022 se její nabídková strana drasticky zmenšila. Ze země utekly tisíce pracovníků, často vysoce vzdělaných. Zahraniční investoři stáhli přímé investice v hodnotě zhruba 250 miliard dolarů, což je téměř polovina předválečné úrovně.

Zdroj: Canada News Media, YAHOO