Ruská banka Sberbank vykázala i přes odchod z Evropské unie kvůli válce rekordní zisk. Dříve působila i v Česku

Přidat na Seznam.cz

Největší ruský věřitel Sberbank vykázal v roce 2023 rekordní čistý zisk ve výši 1,49 miliardy rublů (383 miliard korun), což představuje pětinásobný nárůst oproti předchozímu roku, kdy ruský finanční sektor zasáhly západní sankce kvůli invazi na Ukrajinu, píše deník The Moscow Times.

Předběžné finanční výsledky, zveřejněné ve středu, ukazují zotavení banky ze 75% propadu v roce 2022, kdy ruské banky ztratily přístup ke globálním platebním systémům a velkou část svých zahraničních obchodů.

Předchozí rekordní čistý zisk Sberbank činil v roce 2021 1,246 bilionu rublů a v roce 2022 klesl na 300 miliard rublů.

„Rok 2023 byl pro náš tým přelomový, protože jsme identifikovali klíčové strategické oblasti rozvoje,“ uvedl ve středu generální ředitel Sberbank German Gref a poukázal na snahu banky vybudovat obchodní model „zaměřený na člověka“ s využitím umělé inteligence pro „dlouhodobou udržitelnost“.

Sberbank byla mezi prvními ruskými společnostmi, na které byly uvaleny sankce kvůli invazi Moskvy, což vedlo k jejímu úplnému stažení z evropského trhu, píše server XM.

V loňském roce věřitel zahájil činnost na anektovaném Krymu poté, co se tomuto kroku po léta vyhýbal kvůli hrozbám západních sankcí.

Sberbank má v Rusku a několika bývalých sovětských republikách více než 100 milionů zákazníků.

Zdroj: The Moscow Times, XM