Rekordní cena zlata – smrt íránského prezidenta zneklidňuje trhy

Přidat na Seznam.cz

Zlato nikdy nebylo tak drahé jako na svatodušní pondělí. Odborníci se neshodnou na tom, zda je nový rekord způsoben úmrtím íránského prezidenta. Jedna věc je jasná: když jsou trhy neklidné, bezpečné přístavy, jako je zlato, rostou.

Ztráta íránského prezidenta Ebrahima Raisiho (†63) a ministra zahraničí Hosseina Amir-Abdollahiana (†60) nejen že otřese režimem, hrozbu nejistoty pocítí o svatodušním pondělí i finanční trhy. Investoři ženou cenu zlata na nové maximum. Cena drahého kovu se v pondělí vyšplhala na 2 450,07 dolaru za trojskou unci (kolem 31,1 gramu). Oproti pátku je to nárůst o více než dvě procenta, píše deník Blick

Zpráva o prezidentově smrti způsobí zemětřesení na ropě bohatém Blízkém východě. Nehoda by prý mohla uvrhnout islámskou republiku do politické krize. Írán podporuje Hamás a další odpůrce Izraele ve válce v Gaze. Cena zlata je reakcí na tuto situaci.

V únoru byla cena zlata stále nižší než 2000 dolarů. Nárůst ceny za poslední tři měsíce k dnešnímu dni je téměř 19 procent, a to z velké části kvůli nadějím na snížení úrokových sazeb. Dokud bude situace na světové scéně nejistá, nelze u zlata očekávat žádné velké neúspěchy.

Zdroj: Blick