Ředitel Světové banky kritizuje Microsoft za akvizici ve výši 69 miliard dolarů

Přidat na Seznam.cz

David Malpass, ředitel Světové banky ve středu kritizoval společnost Microsoft za akvizici vydavatele videoher Activiasion-Blizzard, informuje portál WindowsCentral. Dohoda stála americkou společnost téměř 70 miliard dolarů, tedy téměř 1,5 bilionu. Je to třikrát více než má fond Světové banky na pomoc rozvojovým zemím, potvrdil zprávu deník usnews.com.

Na virtuální akci pořádané Petersonovým institutem pro mezinárodní ekonomiku ředitel Světové banky prohlásil, že do nejchudších zemí musí jít více kapitálu. K tomu však nedochází prostřednictvím zvláštních měnových politik vyspělých zemí.

Malpasse zarazil rozsah akvizice společnosti Microsoft. Částka, kterou americká společnost utratila, je téměř třikrát vyšší než částka, kterou loni v prosinci přispěly nejbohatší členské státy do fondu Světové banky, který pomáhá nejchudším zemím. Ty mají obdržet celkem 23,5 milionu dolarů (505 milionů korun). Tato částka bude rozložena do tří let.

Někdo by si mohl pomyslet: „Počkejte, ale je to nejlepší alokace kapitálu?“ řekl Malpasse. „Tyto peníze půjdou na trh s dluhopisy. Na trh s dluhopisy proudí obrovské množství kapitálu.“ dodává.

Podle ředitele Světové banky má přístup na tento trh jen malá část rozvojových zemí. Příliš mnoho kapitálu je uvězněno ve vyspělých zemích. Zejména v rezervách centrálních bank držených k zajištění dlouhodobých dluhopisů.

„Aby bylo možné řešit příliv uprchlíků, převládající podvýživu a další problémy, je třeba, aby do rozvojových zemí proudilo více peněz.“ dodal David Malpass.

Zdroj: windowscentral.com, usnews.com