Řecko uhradilo předčasně dluh Mezinárodnímu měnovému fondu

Přidat na Seznam.cz

Podle ministra řeského financí Chirstose Staikourase tak krize státního dluhu z roku 2010 skončila. Díky tvrdým úsporným opatřením Řecko splatilo celý svůj dluh Mezinárodnímu měnovému fondu a to dva roky před stanoveným termínem, informuje deník Der Spiegel a deník 20 Minuten.

Řecko splatilo svůj nesplacený dluh z období finanční krize Mezinárodnímu měnovému fondu téměř dva roky před plánovaným termínem. Ministr financí Christos Staikouras uvedl, že splacením dluhu se „uzavírá kapitola“ krize státního dluhu z roku 2010.

Hovořil o velmi pozitivním vývoji, který znamenal výrazné úspory v nákladech na dluhovou službu. Země také ušetřila 230 milionů eur (5,6 miliardy Kč) na úrocích tím, že předčasně splatila 1,85 miliardy eur z nouzových půjček, což je v přepočtu asi 45 miliard korun.

Řecko dostalo koncem března zelenou od Evropského mechanismu stability (ESM) a Evropského nástroje finanční stabilizace (EFSF). Tyto nově vytvořené instituce EU spolu s MMF zachránily v roce 2010 zemi před státním bankrotem miliardovou pomocí.

Státní dluh stále činí 189,6 % HDP

Věřitelé minulý týden udělili souhlas s předčasným splacením nesplacených úvěrů. Jejich souhlas byl nutný, protože původní požadavek zněl, aby předčasné splátky MMF byly provedeny souběžně se splátkami evropským věřitelům.

Celkem tři po sobě jdoucí záchranné programy v letech 2010 až 2018 zachránily Řecko před bankrotem a odchodem ze společné měny euro. Následující řecké vlády však byly nuceny provádět bolestivé rozpočtové škrty a zvyšovat daně, což vedlo k nárůstu nezaměstnanosti a chudoby.

Přestože Řecko v roce 2018 opustilo záchranný program, nadále podléhalo zvýšenému dohledu, který však má nyní skončit v roce 2022. Navzdory výraznému zlepšení má Řecko stále nejvyšší veřejný dluh v eurozóně. Podle vládních prognóz by měl na konci letošního roku dosáhnout 189,6 % hrubého domácího produktu, oproti 197,1 % v loňském roce a 206,3 % v roce 2020, informuje 20 Minuten.

Zdroj: Der Spiegel, 20 Minuten