Razie u Gazpromu a dalších plynárenských společnosti v Německu

Přidat na Seznam.cz

Vyšetřovatelé Evropské komise prohledali v Německu několik společností v souvislosti s obviněními proti ruské energetické společnosti Gazprom, informuje deník Der Spiegel a deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Bruselský úřad odpovědný za dodržování právních předpisů EU v oblasti hospodářské soutěže oznámil, že existují obavy, že společnosti mohly zneužít svého dominantního postavení na trhu. Jedná se o společnosti, které podnikají v oblasti dálkových plynovodů nebo dodávek či skladování zemního plynu. Kontrolám byli přítomni také úředníci Federálního kartelového úřadu.

Komise se k výsledkům kontrol, které proběhly již v úterý, ani ke jménům dotčených společností původně nevyjádřila. „Skutečnost, že Komise provádí tyto kontroly, neznamená, že se společnosti chovaly v rozporu s pravidly hospodářské soutěže, ani nepředjímá výsledek šetření,“ uvádí se v prohlášení. Neohlášené inspekce jsou pouze prvním krokem vyšetřování. Mezi dceřiné společnosti skupiny Gazprom v Německu patří Gazprom Germania, která působí v oblasti obchodu s plynem a skladování, a dodavatel zemního plynu Wingas.

Vzhledem k rostoucím cenám energií Evropská komise již několik měsíců vyšetřuje možné manipulace a spekulace na trhu s plynem. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyen nedávno označila obchodní chování Gazpromu za „velmi podivné“ a poukázala na to, že společnost zjevně nemá zájem zvýšit dodávky navzdory nejvyšším cenám a nadměrné poptávce. Gazprom a ruská vláda opakovaně prohlásily, že plní dlouhodobé smlouvy o dodávkách, informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„Komise pokračuje ve vyšetřování trhu s plynem kvůli obavám, že někteří hráči, zejména Gazprom, narušují podmínky hospodářské soutěže.“ uvádí se v prohlášení Evropské komise z 8. března.

Zdroj: Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung