Putin chválí centrální banku za zvýšení úrokových sazeb po kolapsu rublu

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin nedostává od ministerstva, které dohlíží na ekonomiku, žádné záruky. Ruské ministerstvo pro hospodářský rozvoj právě zvýšilo prognózu inflace v Rusku pro letošní rok z 5,3 % na 7,5 %, informoval deník Insider a webový portál Business News.

Ministerstvo podle všeho neuvedlo důvod tohoto zvýšení. Revidovaný odhad přichází v době, kdy se ruská válka proti Ukrajině blíží ke svému 19. měsíci, a to i navzdory rozsáhlým sankcím proti Moskvě.

Ruská ekonomika je sankcemi ovlivněna, spotřebitelé omezují nákupy zboží denní potřeby i přesto, že válečné výdaje země poněkud podporují růst.

Předpokládané zvýšení ruské míry inflace přišlo jen několik hodin poté, co Putin na Východním ekonomickém fóru v dálněvýchodním ruském městě Vladivostok přednesl svůj pohled na ekonomiku země.

Putin ve svém úterním projevu připustil, že vysoká míra inflace v Rusku způsobuje ekonomice země potíže, a dodal, že pro firmy je „prakticky nemožné“ vytvářet podnikatelské plány. Ruská inflace v srpnu meziročně zrychlila o 5,15 %, což je výrazně nad 4% ročním inflačním cílem centrální banky.

I přesto se Putin snažil vytvořit obraz klidu v ekonomice země a pochválil ruskou centrální banku, která na mimořádném zasedání v srpnu zvýšila úrokové sazby o 350 bazických bodů na 12 %, aby podpořila slabý rubl.

Ruská centrální banka „správně“ a „včas“ zareagovala na pokles rublu, řekl Putin. Ruská měna se v srpnu dostala na 16měsíční minimum přes 100 rublů za americký dolar, což zdražuje dovoz. Nyní se rubl obchoduje za 96 rublů za jeden dolar.

Analytici většinou očekávají, že ruská centrální banka ještě tento týden opět zvýší sazby, aby podpořila rubl a zkrotila inflaci.

Zdroj: biz.crast.net, businessinsider.com, redakčně upraveno