Průmysl v Německu se stále trápí

Přidat na Seznam.cz

V roce 2023 se výrazně snížil počet aktivních firem. Jen nepatrná část těchto zániků je způsobena platební neschopností. Většina podniků však zmizí nenápadně. Hlavním faktorem je kombinace různých faktorů. Tento úpadek již dlouhou dobu postupně oslabuje ekonomické základy, jak píše deník Merkur a Welt.

Společnost BASF například redukuje pracovní místa v Německu a investuje miliardy eur v Číně, zatímco Miele buduje nové továrny v Polsku a výrobce solárních zařízení Meyer Burger přesouvá svou výrobu z Německa do USA. Přibývá hodně zpráv o tom, že německé firmy stále více orientují své aktivity na zahraniční trhy. Jednoduše se jim to vyplatí. Tento trend má potenciál pokračovat, jak ukázal průzkum Německé průmyslové a obchodní komory z minulého týdne.

Investice se v Německu už moc nevyplatí

Dle dostupných informací 37 % středně velkých podniků upřednostňuje investice v zahraničních destinacích. Hlavním důvodem jsou nižší náklady v těchto zemích. Ale méně než čtvrtina firem plánuje zvýšit své investice, zatímco 31 % je hodlá snížit. Jen v roce 2003 a během finanční krize bylo méně podniků ochotných investovat do rozšíření výroby.

Vypadá to na varovné signály postupného úbytku průmyslu. A jestliže Německo nepřijme správná opatření, ztratí svou průmyslovou základnu, a to může ohrozit celkovou prosperitu Německa. Současný stav firem je kritický, a v průmyslu dokonce alarmující. Očekávání z posledních měsíců, že by silný zahraniční obchod nebo oživení domácí poptávky mohly povzbudit domácí podniky, se nenaplnila. A místo toho slabá domácí ekonomika a zřetelné strukturální problémy stále dusí ekonomiku.

Mnoho důvodů pro rozhodnutí neinvestovat

Důvodem špatné situace na trhu a přesunu investic do zahraničí jsou také podmínky v Německu. Více než polovina podniků stále považuje ceny energií a surovin za velké obchodní riziko, i když tento podíl oproti poslednímu průzkumu na začátku roku klesl o šest procentních bodů. Od začátku roku se však zvýšil počet firem, které označují ekonomickou politiku za riziko pro své podnikání. Nyní je to 54 %, zatímco začátkem roku 2023 to bylo 41 procent. Většina společností rovněž považuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků a vysoké pracovní náklady za riziko.

Zdroj: Merkur, Welt