Protiruské sankce nemají mimo Západ vůbec žádný dopad. Pokusy o zastavení obchodu jsou marné, vzkazuje dubajský obchodník

Přidat na Seznam.cz

Sankce proti Rusku nemají mimo Západ žádný dopad a pokusy o zastavení obchodních toků je pouze přesměrují jinam. Uvedl to šéf hlavního dubajského nákupního centra, píše deník Financial Times.

„Sankce zpomalují ekonomiku, ale nikdy ji nezastaví,“ řekl Hamad Buamim, předseda Dubajského komoditního centra, hlavní zóny volného obchodu ve Spojených arabských emirátech, která zahrnuje více než 24 000 podniků. „Obchod stále proudí, jen jiným způsobem,“ řekl deníku Financial Times.

Dubaj je považována za příjemce výhod amerických a evropských pokusů o izolaci ruské ekonomiky. Například někteří obchodníci s ropou se přestěhovali ze Ženevy do SAE poté, co se Švýcarsko připojilo k sankcím uvaleným na Moskvu.

Podle Boamima je energetika pro DMCC nejdůležitějším odvětvím, neboť v zóně je registrováno přibližně 3 000 energetických společností, píše ukrajinský server epravda.

V posledních měsících jsou však SAE spolu s dalšími zeměmi pod tlakem USA, EU a Velké Británie, aby přijaly opatření proti společnostem obchodujícím s Ruskem.

„Skutečnost, že ekonomika není řízena výhradně jednou stranou světa, činí tyto sankce méně účinnými,“ řekl Buamim. „Pokud vezmeme jen válku na Ukrajině, sankce jsou účinné, když se podíváte na západ, ale mimo něj nejsou příliš účinné.

Dodal: „V současné době je to velmi obtížné: „Nevidíme v nich velký nástroj, který by umožňoval nějaký vliv. Jen ztěžují obchod a ovlivňují celý svět.“

Zdroj: epravda a Financial Times