Převody peněz z Ruska od invaze Moskvy na Ukrajinu poprvé klesly

Přidat na Seznam.cz

Převody peněz z Ruska poprvé od loňské invaze Moskvy na Ukrajinu poklesly, uvedl ve čtvrtek zpravodajský web RBC s odvoláním na údaje centrálních bank čtyř bývalých sovětských zemí, které byly hlavními příjemci těchto prostředků.

Převody peněz z Ruska prudce vzrostly v roce 2022 poté, co statisíce Rusů uprchly do sousedních zemí na protest proti válce a aby se vyhnuly odvodům do armády, uvedl deník The Moscow Times.

V květnu činily převody z Ruska do Kazachstánu, Gruzie, Arménie a Kyrgyzstánu podle RBC 625,9 milionu dolarů (přes 13 miliard Kč), což znamenalo 33% pokles oproti květnu 2022 a první meziroční pokles od invaze Moskvy na Ukrajinu.

Je ale také známo, že pracovní migranti z některých z uvedených zemí také převádějí část svých ruských výdělků zpět domů.

Březen 2022 byl podle RBC jediným dalším obdobím, kdy remitence poklesly v důsledku krátkého omezení individuálních převodů zahraničních prostředků ze strany ruské centrální banky.

Odborníci uváděli tři důvody poklesu převodů peněz, mezi něž patří, že ruští emigranti vyčerpali své úspory v Rusku, někteří se rozhodli vrátit domů a regulační orgány v cílových zemích omezily převody kvůli obavám z druhotných sankcí.

Peněžní převody budou pravděpodobně nadále klesat, pokud „velké šoky“ nepřimějí Rusy k přesunu finančních prostředků ze země, uvedl Yegor Krivosheya, profesor Skolkovské školy managementu.

Rusové vybrali z bank 1,1 miliardy dolarů (přes 23 miliard Kč) a lety z Moskvy se vyprodaly během krátce trvající vzpoury žoldnéřské skupiny Wagner z 23. na 24. června.

Zdroj: themoscowtimes.com, rbc.ru, redakčně upraveno