Pokud cena ruské ropy neklesne pod tuto úroveň, může válka trvat tři roky

Přidat na Seznam.cz

Podle prognóz, které popsal ruský portál Insider, bude Rusko schopno vést válku proti Ukrajině až tři roky díky svým současným jüanovým rezervám a za předpokladu, že příjmy Kremlu z ropy dramaticky neklesnou.

Omezení ruské ropy. Reakce trhu

Agentura Bloomberg, která vychází z prognóz Citigroup a vlastních analytiků uvádí, že Moskva má díky svým rezervám v jüanech značný finanční polštář. Analytici agentury Bloomberg se domnívají, že tyto rezervy dojdou v letošním roce pouze v případě, že průměrná cena ruské ropy klesne pod 25 dolarů za barel. Citigroup se naopak domnívá, že Rusko tyto zásoby vyčerpá, i kdyby průměrná roční cena činila 35 dolarů, píší deníky Tvn24 a WNP.

Obě prognózy se shodují, že pokud se cena barelu ropy urals bude pohybovat mezi 35 a 50 dolary, skončí Rusko letošní rok bez úhony. Cena nad 60 dolarů za barel umožní Rusku zvýšit své jüanové rezervy.

Pokles ceny ropy pod úroveň 50 dolarů za barel zvýší rozpočtový deficit o 36 miliard dolarů (kolem 789 miliard korun), což donutí úřady prodat část svých rezerv v čínské měně.

Rezervy v jüanech v současnosti odpovídají 45 miliardám dolarů (přes 986 miliard korun). Cena ruské ropy je 47 dolarů za barel. Cena předpokládaná ruskou vládou v rozpočtu je 70 dolarů za barel.

Zdroj: tvn24.pl, wnp.pl