Obnova Ukrajiny bude stát stovky miliard dolarů. Země přišla o 8 400 kilometrů silnic či 10 % bytového fondu

Přidat na Seznam.cz

Putinova agresivní válka proti Ukrajině způsobuje obrovské škody. Světová banka odhaduje náklady na nápravu těchto škod na 486 miliard amerických dolarů (11,3 bilionů korun). Dostat ukrajinské území do původního stavu tak bude stát velké množství peněžních prostředků, informuje server Der Standard.

Přesně před dvěma lety, 24. února 2022, zahájila vojska ruského prezidenta Vladimira Putina rozsáhlou invazi do sousední země. Nyní OSN a další organizace bilancují nejhorší konflikt v Evropě od druhé světové války.

„Eskalace v roce 2022 spustila zcela nový rozměr zabíjení, ničení a zoufalství,“ říká koordinátor OSN pro mimořádnou pomoc Martin Griffiths. V současné době potřebuje téměř 15 milionů lidí na Ukrajině příděly potravin, vodu, léky a další podporu. „Humanitární situace v zemi je dramatická,“ zdůrazňuje vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

Putinova agrese také způsobila obrovské škody, které mohou Ukrajinci napravit pouze v dlouhodobém horizontu. Náklady na obnovu by mohly v příštích deseti letech dosáhnout 486 miliard amerických dolarů. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné Světovou bankou, Evropskou komisí, OSN a kyjevskou vládou s mezním datem 31. prosince 2023.

Bezprecedentní rozsah škod

Autoři zdůrazňují, že sběr dat byl vzhledem k válečné situaci obtížný. Přesto je zřejmé, že ztráty Ukrajiny dosáhly „bezprecedentní“ úrovně, jak analyzuje Antonella Bassani, viceprezidentka Světové banky pro Evropu a Střední Asii.

Těžce postiženy jsou sektory bydlení, dopravy, obchodu a průmyslu, energetiky a zemědělství.

Dva příklady: Přibližně 8400 kilometrů dálnic, rychlostních silnic a státních silnic je zcela nebo částečně neprůjezdných. Deset procent bytového fondu bylo zničeno nebo jsou byty nepoužitelné.

Zdroj: Der Standard