Objednávky na nové průmyslové výrobky z Německa v květnu nečekaně klesly

Přidat na Seznam.cz

Objednávky na nové průmyslové výrobky z Německa v květnu 2021 nečekaně klesly a nejstrmější od rekordního pádu v dubnu minulého roku. Důvodem bylo snížení zahraničních objednávek. Ukázaly to v úterý údaje spolkového statistického úřadu Destatis.

Podle nejnovějších statistik se objednávky v německém průmyslu v květnu 2021 snížily o 3,7% oproti dubnu, kdy po revizi meziměsíčně vzrostly o 1,2%. Ekonomové přitom očekávali, že v květnu stoupnou o 1%.

Květnový pokles objednávek byl největší od jejich rekordního pádu o 6,7% loni v dubnu, kdy byly v mnoha státech zavedeny přísné blokády na zastavení pandemie nového koronaviru.

Ze statistik dále vyplývá, že domácí objednávky se v květnu zvýšily o 0,9%, zatímco zahraniční poptávka naopak klesla o 6,7%. Z toho nové objednávky z eurozóny se snížily o 2,3% a z jiných zemí o 9,3%.

V meziročním srovnání vzrostly objednávky na produkty německých továren v květnu o 54,3% po zvýšení o 80,2% v dubnu.

Ve srovnání s únorem 2020, což byl poslední měsíc před zavedením pandemických omezení, byly nové objednávky o 6,2% výše.

Destatis zároveň informoval, že reálný obrat ve výrobě klesl v květnu o 0,5% oproti předchozímu měsíci, kdy se snížil o 2,5%.

Německá ekonomika v 1. čtvrtletí 2021 klesla o 1,8%, protože omezení pohybu platné od loňského listopadu utlumily výdaje domácností a nedostatek surovin způsobil problémy ve výrobě.

Očekává se, že zmírnění omezení v období duben – červen podpořilo oživení německého hospodářství a ekonomové předpovídají, že bude i v létě růst přesto, že mnohé firmy v průmyslu čelí problémům v dodavatelských řetězcích.